Rostou na jaře, v zimě ale jako když je najdete. Víme, jak skladovat bylinky po celý rok

Zdroj: Shutterstock

Jaro je obdobím, kdy venku začíná všechno růst a kvést a je ideální čas pro sběr bylinek, které vám později mohou pomoci s nemocemi. Z některých se udělají sirupy a čaje, co ale s těmi, které zbydou? Je přeci škoda je vyhazovat. Člověk nikdy neví, kdy bude potřebovat čerstvý čaj v zimě.

Jenže v zimě zkrátka nic neporoste, ať se budete snažit sebevíc. Je proto vhodné mít schovány nějaké ty zásoby z jara a léta. Jak bylinky skladovat, aby byly za půl roku ještě použitelné?

Nejen za půl roku, ale i za rok nebo za dva mohou některé bylinky stále posloužit a ochránit vás před nemocemi nebo pomoci s problémy, které vás náhle přepadly. Poradíme vám, jak a kde nejrůznější typy rostlin skladovat.

Vytvořte si sirupy a masti

Po utržení bylinky dlouho nevydrží. Pokud chcete jejich léčivé látky zachovat co nejdéle, nejlepší je z bylinek vytvořit něco, co má delší trvanlivost.

Je sice fajn udělat si čaj, ten je ale potřeba vypít co nejdříve. Na druhou stranu bylinkové sirupy vydrží v lednici i několik měsíců, a pokud vytvoříte z lékařské vazelíny a bylinek mast, v chladu také nějaký čas může zůstat.

Nakládání v oleji a mražení bylinek

Některé bylinky se dají nakládat do oleje. Není to tak časté, je to ale způsob, jak některé jarní rostliny využít ještě po několika měsících. Pokud se rozhodnete pro tuto možnost, rozhodně pak udržujte bylinky v chladu.

Pokud máte místo v mrazáku, nasekejte libeček, petržel nebo bazalku do krabičky s víčkem a uskladněte ji v něm. Takto připravené bylinky pak sypejte do polévek, omáček nebo do rizota, kde se vám vlivem tepla ihned vrátí do původní podoby a budou jako čerstvé.

Sušené bylinky vydrží až dva roky

Úplně nejlepším způsobem, jak zachovat bylinky použitelné, aby se z nich daly dělat čaje, je sušení. Sušené bylinky se snadno uchovávají a zachovávají si většinu svých léčivých látek.

Důležité je si pamatovat, že se bylinky nikdy nesmí sušit na přímém slunci. Dejte je na plech a nechte je na teplém, ale stinném místě. Po několika dnech je budete moci nadrolit do skladovacích nádob.

V plastových pytlících hrozí, že se bylinky zapaří. Proto je nejlepší skladovat je ve sklenicích s víčky, papírových krabicích nebo sáčcích.

Nezapomeňte každou krabici popsat, po pár měsících totiž zapomenete, kde co máte. A spoléhat se jen na to, že poznáte bylinu podle vůně, není úplně nejlepší nápad. Nakonec nádoby s bylinkami dejte do spíže nebo sklepa, kde bude chladno a temno.

Pak už jen nezapomínejte na to, že doma bylinky máte. Kdykoli vás bude bolet hlava, hned popřemýšlejte, která se nejlépe hodí na čaj. Jakmile vás rozbolí klouby, kupte si vazelínu a přidejte do ní bylinky.

Jarní rostliny jsou zkrátka ideální volbou pro léčbu prakticky jakýchkoli problémů. Není tedy na škodu mít je doma v zásobě. Proto sušte, zamrazujte a nakládejte, dokud to jde, ať máte v zimě z čeho čerpat.

Autor: Shani Maiová

Přidat na Seznam.cz