Recyklujete? Když už, tak už! Dělejte to správně

Zdroj: Shutterstock

Nejspíš nikdo z nás se nevyhnul pohledu na fotografie nebo dokumenty, ve kterých jsou těla zvířat, která uhynula kvůli požití plastu, nepořádek v lesích a tragické dopady, které má lidská bezohlednost na přírodu. Mnohým z nás to pomohlo rozhodnout se k tomu, že budeme třídit odpad.

Odborníci upozorňují na chyby, které lidé při třídění odpadu dělají. I když dáte papír do modrého kontejneru a plast do žlutého, nemusí to mít příliš velký vliv. Pokud už odpad třídíte, dělejte to pořádně a se vším všudy. Podívejte se na nejčastější chyby, které při třídění odpadu lidé neustále opakují.

Plastové nádoby je třeba umýt

Není to jen o tom sníst jogurt a vyhodit kelímek do koše na plast. Nejde jen o to si připravit jídlo z polotovaru a obal pak hodit do žlutého kontejneru. Chce to ještě trochu víc snahy. Ale zase ne tolik, aby vás to stálo hodiny času.

Než vyhodíte plastový obal do koše, opláchněte ho. Kelímky od jogurtu nebo krabičky od mastných jídel jsou při recyklaci nepoužitelné. Stačí ale půl minuty vašeho času a změníte opravdu hodně.

Plastové pytle v koši

Většina lidí doma třídí odpad na tři části: plasty, papír a smíšený odpad. Všechny tyto položky ale hází do plastových pytlů. Pak se jen málokdo namáhá obsah pytle vysypat a plast skutečně hodit do plastu. Ideální proto je udělat si i v tomhle pořádek.

Papír vyhazujte ideálně v papírové tašce. Plasty klidně nechte v plastových pytlích. Smíšený odpad pak házejte jen tak do koše, který po vysypání umyjte a znovu použijte.

Nápojové kartony nejsou papír

Hodně lidí považuje jakýkoli kartonový obal za papír. Házejí proto do modrého kontejneru i krabice od mléka, kefíru, džusu a dalších nápojů.

Tyto obaly ale obsahují i plastové části, které chrání papír před rozmočením. Existují kontejnery určené na nápojové kartony. Proto příště dobře zvažte, kam krabice od mléka a džusů házíte.

Plechovky mají také své místo

Pokud patříte k milovníkům energetických nápojů nebo piva, určitě máte poměrně velkou spotřebu plechovek. Hodně lidí hází prázdné plechovky do smíšeného odpadu.

To je ale chyba. Plechovky se dají recyklovat a jsou pro ně určeny samostatné kontejnery. Takže pokud jich máte doma hodně, vyplatí se pořídit si koš také na tento typ odpadu.

Nezapomeňte na zbytky pro zvířata

Slupky od jablek, mrkve nebo okurky, ohryzky, odkrojky, zbytky starého tvrdého chleba nebo skořápky od vajíček se ještě dají využít. Pokud sami nemáte doma zvíře, alespoň chleba usušte a schovejte známým, kteří ho mohou dát králíkům.

Vaječné skořápky darujte někomu, kdo má doma slepice. Je škoda je vyhodit, když jako součást smíšeného odpadu, kam je pravděpodobně házíte, skončí na skládce.

Autor: Shani Maiová

Přidat na Seznam.cz