Reishi: „houbu nesmrtelnosti“, která pomáhá zvýšit imunitu

Nálev z reishi (zdroj: Samphotostock.cz)

Pokud jste se v novém roce rozhodli „přesedlat“ na zdravější životní styl, můžete se zaměřit na reishi, které se někdy říká „houba nesmrtelnosti“.

Původ reishi

Reishi neboli lesklokorka lesklá (Ganoderma lucidum) pochází z Dálného východu, přičemž se jedná o ceněnou surovinu v tradiční čínské medicíně. Využívána je ovšem i v Japonsku, stejně jako v dalších asijských zemích a navíc se vyskytuje i v Evropě. Tuto parazitickou houbu můžete nalézt i v České republice, když roste především v teplých dubových lesích, kde si ji lze nasbírat.

Kde reishi ochutnat?

Jak už jsme uvedli, lesklokorku je možné nalézt i v českých lesích, ale spíše vzácně. Na druhou stranu je pravda, že v loňském roce rostla více než jindy. Celé plodnice seženete výjimečně i v českých obchodech. Jinak si můžete pořídit prášek či kapsle, které jsou inzerovány jako účinný doplněk stravy. A pokud byste si chtěli lesklokorku vypěstovat, zakoupit si lze i sadbu.

Využití lesklokorky

Lesklokorka lesklá není příliš hojně využívána v kuchyni, ačkoli v takovém Japonsku se jedná o kuchyňskou ingredienci už po tisíce let. Přesto je ale považována spíše za velmi zdravý doplněk stravy než za suroviny pro vaření. Pokud ji tedy sami najdete, můžete ji usušit a následně uvařit ve vodě. Konzumovat přitom není doporučováno plodnici, ale měli byste pít nálev, jenž vznikne po scedění.

Reishi z hlediska zdraví

Reishi spadá do kategorie mediciálních hub. Velmi kvalitní článek o mediciálních houbách si můžete přečíst na webu cbdstar.cz.

Na Dálném východě je houba považována za nesmírně léčivou houbu. Některé její účinky přitom potvrdila i západní medicína. Doporučována je např. při hepatitidě, tedy při zánětu jater, jejichž činnost houbu podporuje. Do souvislosti je ovšem dávána i s kladným vlivem na kardiovaskulární soustavu i na zvýšení imunity, což je v tomto období velmi důležité. Navíc se dokonce uvádí i její pozitivní účinky na některé druhy rakoviny.

Zajímavosti o reishi

  • Samotný název „reishi“ pochází z japonštiny. V Číně se houba nazývá „ling či“, což se dá přeložit jako „houba nesmrtelnosti“.
  • Houba obsahuje dle všeho přes 200 účinných látek. Mezi nejzajímavější přitom patří houbové polysacharidy a betaglukany.
  • Lesklokorku lesklou je na v našich lesích doporučováno hledat především ve středních Čechách a na jižní Moravě.
  • Jak už jsme zmínili výše, reishi se daří především v dubových lesích. Tato parazitická houba má nicméně v oblibě i habry.
  •  Extrakty z této houby jsou v českých obchodech zcela běžné. Navíc jsou často doplněny o další léčivé ingredience, takže se skutečně může jednat o účinné doplňky stravy.
Přidat na Seznam.cz