Čaga sibiřská: poklad tradiční ruské medicíny

Chaga mushroom on a birch tree close-up. Has healing properties,
Čaga rostoucí na bříze (zdroj: Samphotostock.cz)

Čaga je označení pro houbu s názvem rezavec sibiřský, která je dlouhodobě používána a ceněna v tradičním lidovém léčitelství.

Výskyt rezavce sibiřského

Rezavec sibiřský je dřevokazná houba, která roste na listnatých stromech. Jak už napovídá samotný druhový název, roste především v severních šířkách. Vyskytuje se hlavně na severu Eurasie (zejména na Sibiři), ale běžně se nachází také v Severní Americe. Musíme ale doplnit, že vzácně roste také v České republice, a to samozřejmě především v chladnějších oblastech.

Kde si čagu opatřit?

Jak už jsme zmínili, čaga sibiřská u nás není právě nejrozšířenější houbou. To, že si ji sami opatříte, navíc znesnadňuje skutečnost, že plodnice se obvykle vyskytují v sedmimetrových výškách. Na druhou stranu za nimi nemusíte vyrážet do přírody, protože mnoho obchodů dnes nabízí rezavce ve formě prášku a kapslí, které slouží jako doplněk stravy, protože obsahují mnoho účinných látek.

Využití rezavce v kuchyni

Pokud byste získali čerstvé plodnice rezavce sibiřského, můžete je samozřejmě využít jako jiné dřevokazné houby (choroš, hlíva, shiitake, reishi). Hnědý prášek, jenž seženete v obchodech, chutná hořce a nasládle. Přidat jej lze do jídel, hlavně ale do nápojů (např. do vody, kávy, džusu anebo smoothie). Můžete si z něj připravit také čaj, kdy stačí jednu čajovou lžičku prášku zalít zhruba 300 ml vařící vody.

Čaga sibiřská a léčivé účinky

Čaga sibiřská je v lidovém léčitelství využívána odedávna. Obsahuje totiž mnoho účinných látek, mezi které patří polysacharidy, polyfenoly, triterpeny, vláknina, vitamíny nebo minerály. Kladný vliv má přitom na imunitu, kardiovaskulární soustavu i na trávení a zároveň působí antioxidačně. Hovoří se rovněž o jejím pozitivním vlivu na rakovinu, to však nebylo vědeckými výzkumy potvrzeno, alespoň prozatím. Chaga je také důležitý adaptogen, její antioxidační vlastnosti pomáhají posilovat odolnost organismu vůči stresovému prostředí a zpomalují stárnutí buněk.

Zajímavosti o rezavci sibiřském

  • Označení „čaga“ pro rezavec sibiřský pochází z ruštiny (чага). Z té ostatně pochází i anglické označení „chaga“.
  • Pokud neseženete čerstvé plodnice, netřeba zoufat. I v oblasti svého původu jsou v tradičním léčitelství nejprve rozemlety na prášek a připravuje se z nich horký nápoj.
  • Čaga sibiřská roste hlavně na jilmu, jasanu nebo jeřabině, ale také na břízách. Právě plodnice z tohoto stromu jsou ruskými léčiteli považovány za nejúčinnější.
  • Největší koncentrace účinných látek je v plodnicích údajně na jaře a na podzim.
  • Prášek z rezavce sibiřského se doporučuje konzumovat 2× denně po jedné čajové lžičce, a to po dobu maximálně dvou měsíců.
Přidat na Seznam.cz