Hlíva máčková: velmi netypická „královská“ houba

„Královská" hlíva (zdroj: samphotostock.cz)

Ačkoli je v České republice nejznámější dřevokaznou houbou hlíva ústřičná, existují i další druhy. Taková hlíva máčková se dokonce honosí přízviskem „královská“.

Výskyt hlívy máčkové

Hlíva máčková (Pleurotus eryngii) se často nazývá „královská“ houba, neboť je velmi zdravá a svou lahodnou chutí a tvarem připomíná lesní houby, čímž se poněkud liší od všeobecně známé hlívy ústřičné. V každém případě roste především ve východní Evropě, Střední Asii, ale také na severu afrického kontinentu. Lze ji nalézt i v České republice, ale spíše vzácně.

Jak hlívu máčkovou ochutnat?

Hlíva máčková u nás roste skutečně výjimečně, a to od jara do podzimu. Budete-li mít štěstí, můžete si ji sami natrhat. Pokud se vám to nepodaří, lze ji sehnat v některých obchodech ve vaničce. Kromě toho si je možné pořídit také hotový substrát. Tyto houby lze přitom pěstovat poměrně jednoduše, takže to zvládne prakticky každý. Těší se tedy i zájmu amatérských pěstitelů.

 „Královská“ houba v kuchyni

Hlíva máčková se od dalších druhů hlív poměrně liší a vypadá trošku jako hřiby, které připomíná i chutí (např. hřib smrkový). Její uplatnění v kuchyni je i proto velmi široké. Využít je možné celou plodnici. Klobouky lze smažit (i obalované), vařit a oblíbené jsou i udělané na grilu. Houbu můžete použít i do gulášů, omáček, rizota a polévek. Udělat si ji lze navíc sterilovanou na kyselo.

Hlíva máčková a zdraví

Stejně jako hlíva ústřičná má i její „královská“ kolegyně mnoho příznivých účinků na lidské zdraví. Jako dřevokazná houba si bere živiny ze stromů a obsahuje vitamíny (B, D, C či K), minerály (železo, jód, zinek, měď či chrom), proteiny, vlákninu a některé mastné kyseliny. Proto má kladný vliv na imunitu nebo trávení (podporuje např. peristaltiku střev). Pozitivně působí i na detoxikaci organismu či kardiovaskulární systém, když pomáhá snižovat hladinu krevního cukru i krevní tlak.

Hlíva ústřičná: kulinářský zážitek pro ty, jež vyznávají zdravý životní styl

 Zajímavosti o „královské“ hlívě

  • Tento druh houby má stejná přízviska i v angličtině. Říkají se jí totiž „King Oyster Mushroom“ (Královská ústřičná houba) či „King trumpet“ (Královská trumpeta).
  • Hlíva máčková skutečně svým tvarem trumpetu připomíná. Má totiž menší klobouk a silnější třeň, jež se zužuje do spodu.
  • Houba se nejčastěji vyskytuje na kořenech bolševníků a na máčce polní, tedy na rostlině, jejíž rodový název dal této hlívě druhové jméno.
  • Hlíva máčková může mít různou barvu. Mění se od nahnědlé, přes bělavou až po našedlou.
  • Houbu můžete ze substrátu pěstovat ve sklepě, garáží, ale také v bytě. Pokud budete postupovat správně, první úrodu lze očekávat do měsíce.

Shiitake: asijská královna mezi houbami

Přidat na Seznam.cz