Pravé buchtičky se šodó většina Čechů nikdy neochutnala

České buchtičky s krémem

Buchtičky se šodó má mnoho Čechů spojené se školní jídelnou. Jenže ve skutečnosti se o tento pokrm vůbec nejednalo!

Buchtičky s krémem jako typický český pokrm?

Buchtičky s krémem Češi v mnoha případech považují za národní jídlo. Jenže spíše se jedná o typický středoevropský pokrm, který se připravoval už za Rakouska-Uherska. Oblíbený je přitom také v německé spolkové zemi Bavorsko, jež sousedí s Českou republikou. Podobná jídla se navíc připravují i v dalších evropských zemích jako např. ve Francii.

Trdelník je již tradiční vánoční pochoutka, která však překvapivě nevznikla v Čechách

Řídký pudink, vanilkový krém a šodó

V dřívějších dobách byly buchtičky se krémem podávány ve školních jídelnách v podobě, na kterou mnozí strávníci dodnes neradi vzpomínají. Řídký pudink na místo vanilkového krému, kde hraje důležitou roli čerstvá vanilka, totiž byl znát. Jenže stejně jako řídký pudink není vanilkový krém, vanilkový krém není pravé šodó, protože se v mnoha ohledech liší.

Pravé buchtičky se šodó

Kynuté buchtičky se šodó jsou starším francouzským receptem. Jedná se přitom o horký krém ze šlehaných vaječných žloutků a bílého vína. Ostatně samotné slovo chaudeau znamená „horký“ či „teplý“. K nahrazení šodó mléčným pudinkovým krémem došlo u nás díky skutečnosti, že nesplňovalo tehdejší platné normativy, jež se vztahovaly na školní a závodní jídelny.

Bábovka: výborné sladké pečivo s dlouholetou historií

Buchtičky se šodó a zdraví

Ačkoli výše zmíněné normativy jsou už dnes přežitkem, kynuté buchtičky ani šodó nepatří mezi nejvýživnější pokrmy, které si doma můžete připravit. Lépe na tom ovšem nejsou ani buchtičky s krémem, jejichž nutriční hodnota je dosti obdobná. Pokud si je ale dáte jednou za čas čistě jako „chuťovku“, chybu v žádném případě neuděláte.

Zajímavosti o buchtičkách se šodó

  • Slovo šodó se nachází rovněž v japonštině. Jde přitom o označení japonské kaligrafie.
  • Buchtičky s krémem existují i v „dospělé“ verzi, do které se přidává rum. Stejně jako originál tedy obsahují alkohol.
  • Do šodó se často přidává krupicový cukr a součástí bývá i drcená vanilka, takže se od vanilkového krému tolik lišit nemusí.
  • Buchtičky do tohoto pokrmu si dnes můžete pořídit vpekárnách, supermarketech i v dalších obchodech. Přesto budou chutnat lépe, když si je připravíte sami doma.
  • Buchtičky s krémem či se šodó lze ozvláštnit různými dobrotami. Můžete je servírovat společně s čerstvými jahodami, lístky máty anebo strouhanou čokoládou.
Přidat na Seznam.cz