Pokud chcete zhubnout, běhejte: Studie na potkanech zjistila, že ti, kteří cvičili, lépe odolávali chuti na tučné jídlo

Zdroj: Shutterstock

Pokud se rozhodnete držet dietu, čekají vás pravděpodobně chvíle, kdy to budete chtít vzdát, třeba když si rodina objedná pizzu a vy budete muset jíst salát. V tu chvíli byste si podle vědců měli jít zaběhat.

Inkubace chuti

Obezita je ve Velké Británii stále větším problémem, přibližně čtvrtina dospělých Britů a dětí je klasifikována jako příliš obézní. Ještě větší problém je v Americe, kde je za obézní považována asi polovina dospělých.

Nejnovější experiment zveřejněný v časopise Obesity si kladl za cíl otestovat jev zvaný „inkubace chuti“. Jedná se o teorii, podle níž čím déle je člověk o něco ochuzen, tím více po tom touží.

Během proti nezdravému jídlu

Nová studie Travise Browna a kolektivu naznačuje, že intenzivní běh může během kalorického deficitu přemoci chuť na nezdravé jídlo.

Je známo, že hormonální změny, ke kterým dochází při vysoce intenzivním cvičení, mají krátkodobě potlačující účinek na chuť k jídlu.

Vědci uvedli, že cvičení by mohlo lidem pomoci odolat podnětům ke konzumaci tučných jídel, zejména pokud již nějakou dobu drží dietu a chuť na jídlo se začíná dostavovat.

Řešení je jednoduché

Vědci v experimentu na hlodavcích zjistili, že namáhavá fyzická aktivita omezila jejich touhu jíst vysokotučné granule po měsíci omezené stravy.

Dr. Brown, neurobiolog z Washingtonské státní univerzity, který studii vedl, podle Science Daily řekl: „Cvičení by mohlo být prospěšné nejen z fyzického hlediska při hubnutí, ale také z hlediska psychického, abyste získali kontrolu nad chutí na nezdravé potraviny.“

Průběh experimentu

Výzkumníci vycvičili dvě skupiny 14 potkanů, aby před vydáním granule s vysokým obsahem tuku zatáhli za páku, která po aktivaci rozsvítila světlo a vydala hudební tón.

Až všichni potkani pochopili princip dostávání potravy, vědci stanovili základní hodnotu, jak často hlodavci stisknou páčku, aby dostali granuli. Poté rozdělili potkany do dvou skupin, z nichž jedna podstoupila intenzivní cvičební režim a druhá skupina, která sloužila jako kontrolní, necvičila.

Oběma skupinám byl na měsíc odepřen přístup k páce a ke granulím s vysokým obsahem tuku, poté byl všem hlodavcům opět umožněn přístup k páce.

Vědci zjistili, že potkani, kteří během měsíční pákové abstinence cvičili, tahali za páku výrazně méně než ti, kteří cvičební režim neabsolvovali.

Vědce čeká další práce

Dr. Brown řekl, že to naznačuje, že cvičení pomohlo omezit chuť hlodavců na tučná jídla. Uvedl, že tým nyní plánuje testovat, jak různé úrovně cvičení ovlivňují tento typ chuti, a také zjistit, jak přesně fyzická aktivita vyvolává odolnost vůči chuti v samotném mozku.

Zdroj: dailymail.co.uk, Travis E. Brown, Acute high-intensity interval exercise attenuates incubation of craving for foods high in fat, 2022, sciencedaily.com
Autor: Dominika Jandorová

Přidat na Seznam.cz