Dieta pod taktovkou rakouské císařovny Sissi

Zdroj: Hermann Nigg (1849-1928), Public domain, via Wikimedia Commons

Zesnulá rakouská císařovna byla neobyčejně krásná žena, vysoká a s nanejvýš půvabným královským vystupováním. Málokdo by neznal císařovnu Sissi, o které bylo známo nejen to, že je krásná, ale také chytrá žena.

Mluvila a četla maďarsky, česky, italsky, anglicky i francouzsky. Problém jí nedělala ani řečtina, všechny jazyky ovládala zrovna tak dobře, jako svůj mateřský jazyk. Proslula i svou štíhlou postavou, kterou ale rozhodně nezískala zadarmo.

Měla pověst velké krásky své doby

O Alžbětě Bavorské se mluvilo jako o neobyčejně nádherné ženě. Její krása byla jako zázrak, často považována až za přírodní úkaz.

Její pýchou a radostí byly její dlouhé kaštanové vlasy. Byla to téměř jediná známka marnivosti, kterou kdy projevila. Péče o ně ale vyžadovala spoustu času, klidně i dvě hodiny denně.

„Její vlasy byly tak dlouhé a těžké, že si často stěžovala, že ji z váhy propracovaných dvojitých copánků a špendlíků bolí hlava,“ odhaluje queenoftheamazons1837.tumblr.com.

Byla známá pro vosí pas

Císařovna Sissi proslula nejen svým půvabem, ale také dalším charakteristickým prvkem: vosím pasem, na který byla opravdu hrdá.

Její pas měřil cca 51 centimetrů. Po třech těhotenstvích, která přišla v poměrně rychlém sledu a po prohraném boji s tchyní o dominanci ve výchově dětí si obvod pasu zmenšila na 41 cm.

Elisabeth používala pevné šněrovací korzety vyrobené v Paříži z kůže. Nosila je prakticky neustále, chtěla dosáhnout ještě užšího pasu.

Posedlost štíhlou postavou

„Alžběta byla po celý život fanatická v udržování štíhlé postavy a neustále držela diety,“ píše foodamo.com.

Samotné maso v ní často vyvolávalo odpor, takže si buď nechala vymačkat šťávu z polosyrových bifteků do řídké polévky, nebo si vylisovala výtažek z kuřete, koroptve, zvěřiny a hovězího masa.

Celé týdny nejedla nic jiného než vejce, pomeranče a syrové mléko. Kamkoli se vydala, vozila s sebou vlastní krávy, aby měla vždy čerstvé mléko na dosah ruky.

Byla posedlá cvičením

Císařovna si vytvořila extrémně disciplinované cvičební návyky. Každý zámek, ve kterém žila, byl vybaven tělocvičnou.

V ložnici měla nainstalované žíněnky a kladiny, aby na nich mohla každé ráno cvičit. Císařská vila v Ischlu byla vybavena gigantickými zrcadly, aby mohla korigovat každý pohyb a polohu.

Jako horlivá jezdkyně jezdila každý den celé hodiny a stala se v té době pravděpodobně nejlepší a také nejznámější jezdkyní na světě.

Zdroj: queenoftheamazons1837.tumblr.com, foodamo.com
Autor: Karolína Nezbedová

Přidat na Seznam.cz