Pití brčkem má negativní vedlejší účinky. Hrozí nám třeba „kuřácké rty“

napoje_s_brckem
Zdroj: Shutterstock

Brčka jsou v současnosti řešena v celém světě jako nepřítel životního prostředí. I přes rozsáhlou kampaň a alternativní eko brčka jsou stále na světě zbytečně vyprodukovány miliony plastů, které nekončí vždy recyklované. Proto je třeba zvážit, zda má použití brček nějaké nenahraditelné benefity.

Ani ekologická brčka nejsou nejlepším způsobem, jak si vychutnat oblíbený nápoj

Zatímco moderní a esteticky příjemná silikonová, udržitelná bambusová, skleněná a papírová brčka mohou být lepšími ekologickými alternativami, jakýkoli typ brčka může skutečně ovlivnit lidské zdraví.

I když použití brček může být pohodlné, zábavné a za určitých okolností dokonce nutné, je důležité si uvědomit, že existují některé nepříliš žádoucí vedlejší účinky. Nevýhody zdánlivě nevinného doplňku nápoje mohou sahat od gastrointestinálních nepříjemností až po problémy se nadváhou.

Nadměrné nadýmání

Snadný způsob konzumace teplých i studených nápojů pomocí brčka je nepopiratelný. Když se k vychutnávání nápoje používá brčko, ústa mohou ve skutečnosti zachycovat více vzduchu ve srovnání s pitím přímo z šálku či sklenice. Tento vzduch pak putuje celým trávicím traktem, což vede k přebytečné plynatosti a nadýmání. Tento problém je nejhorší u sycených nápojů.

Jak je to s pitím alkoholu a nadváhou

Fáma, že pití alkoholických nápojů brčkem může ovlivnit stupeň opilosti, není nijak podložená. Ale něco na ní je. S brčkem se snadno vypije větší množství alkoholu a rychleji. Stejně tak mohou děti vypít mnohem více slazených nápojů. To může vést v prvním případě k větší opilosti a v tom druhém k výrazné nadváze.

Pití brčkem nezabrání vzniku skvrn na zubech a zubním kazům

Pravidelné používání brčka ke konzumaci sladkých nebo kofeinových nápojů může být šetrnější k předním zubům. Zubař ovšem nebude jásat nad stavem zubů v zadní části úst. Navíc je v této části úst větší nebezpečí, že koncentrovaný proud tekutin s obsahem cukru na zubech ulpí a naruší sklovinu. Vznik skvrn na zubech se pitím brčkem neeliminuje, jen se přesune na zuby, které jsou v zadní části úst. Problém se však může zmírnit vypláchnutím úst vodou.

Vrásky navíc

Snad jedním z nejvýraznějších fyzických vedlejších účinků pití brčkem je rozvoj toho, čemu se říká „kuřácké rty“. To se týká podélných hlubokých vrásek, které se časem objevují kolem rtů. Vzhledem k tomu, že u pití brčkem se rty „špulí“ stejným způsobem, jsou za vrásky kolem úst brčka odpovědná stejnou měrou jako cigarety, pokud se k pití používají často.

Nebezpečné mikroplasty

Vědci bijí na poplach, protože mikroplasty jsou ještě větším problémem, než se původně myslelo a jejich přítomnost je už prokázaná i v lidském organismu. Mikroplasty se do těla mohou dostat v důsledku používání plastových lahví na vodu, zubní pasty balené v plastových tubách a samozřejmě i z brček. Brčko se také velice často používá při pití z jednorázových plastových kelímků a stává se tak i „mostem“, kterým se z kelímků dostávají mikroplasty do úst.

Pokud už nelze brčka vyloučit, je určitě dobrou alternativou sáhnout po těch skleněných, silikonových, papírových nebo bambusových.

Zdroj: healtline, The Healthy, HealthDigest

Autor: Lída Kropáčková

Přidat na Seznam.cz