Znáte tamari? Není to jen sójová omáčka, jak se mnozí domnívají

Zdroj: Shutterstock

Pokud milujete asijskou kuchyni, pak jste se už určitě setkali s lahodnými, pikantními a slanými dochucovadly v podobě sójové omáčky a tamari. Lidé si totiž často tyto dva pojmy pletou.

I když v tom možná máte zmatek nebo se mezi nimi tak úplně nevyznáte, tamari a sójovka není totéž. Ve skutečnosti jde o dvě odlišné omáčky. V čem se tedy liší?

Co je tamari a co je sójová omáčka?

Dvě ingredience, bez kterých se v asijské kuchyni jednoduše neobejdete. A pokud ano, pak nikdy nevykouzlíte dokonale asijský pokrm.

Tamari i sójová omáčka jsou vyyrobeny z fermentovaných sójových bobů. Mají podobu slané kapaliny používané k dochucování při vaření.

Jaký je mezi nimi rozdíl?

První rozdíl mezi sójovkou a tamari spočívá už v jejich původu. Zatímco sójová omáčka má za svoji domovinu Čínu, tamari se mnohem častěji používá v Japonsku.

To ale není jediný rozdíl. Hlavní rozdíl mezi sójovými omáčkami a tamari lze shrnout jedním slovem – lepek. Převážná většina tamari je bezlepková, zatímco sójová omáčka není (i když některé tamari mohou obsahovat stopové množství lepku pohybující se okolo 10 %).

Obě omáčky jsou vyrobeny ze sójových bobů, do sójové omáčky se přidává pšenice, zatímco tamari je vedlejším produktem miso pasty a je vyrobeno většinou pouze z fazolí.

Liší se chutí?

Vyšší koncentrace sójových bobů v tamari má za následek mírnější chuť a tmavší barvu než u sójové omáčky, zatímco přidání pšenice sójovce propůjčuje jemnou sladkost.

Tamari má také o něco vyšší obsah bílkovin než sójová omáčka, ale tento minimální rozdíl opravdu neovlivňuje vaše denní nutriční cíle, protože tamari i sójová omáčka se obvykle konzumují v malém množství.

Zdroj: masterclass.com, realsimple.com, tastingtable.com

Autor: Natálie Kabourková

Přidat na Seznam.cz