Pastýřský koláč: Jídlo chudých rolníků, kteří zpracovali zbytky a vyhnuli se plýtvání

Zdroj: Shutterstock

Nezdá se, že by existovala jediná osoba, událost, místo nebo okolnost, která dala světu pastýřský koláč. Místo toho existují střípky historie, které dohromady dávají vzniku pastýřského koláče smysl, což nám ale při jeho přípravě nemusí vůbec vadit.

Na začátku byla invaze

Pravděpodobně vše začalo normanskou invazí do Irska ve 13. století. Od té doby přetrvává mezi Irskem a Anglií napětí. Koncem 15. století Anglie oficiálně převzala kontrolu nad Irskem a začlenila ostrov do Spojeného království.

Jako součást Spojeného království se novým oficiálním náboženstvím stal protestantismus, přestože Irsko bylo většinově katolické.

Britové a irští protestantští konvertité se stali vládnoucími vlastníky půdy chráněnými vládou. Z irských katolíků se stali rolníci, které vláda sankcionovala. V důsledku toho byli většinou chudí a žili ve skromných domech zvaných cottages.

Způsob, jak zpracovat zbytky

V roce 1589 přivezl sir Walter Raleigh do Irska brambory a postupem času se brambory v Irsku prosadily jako jedlý a cenově dostupný produkt, zejména pro chudé.

Britové si oblíbili hovězí maso a podnítili v Irsku nárůst jeho produkce. Irové nikdy nebyli velkými konzumenty hovězího masa, ani si ho před obdobím anglické nadvlády nemohli dovolit.

Někdy v 18. století vznikl kdesi na rozlehlém území Spojeného království a Irska pokrm zvaný „cottage pie“. Zdá se, že vznikl jako způsob, jak lidé mohli využít zbytky jídla, aby se vyhnuli plýtvání, a to jak jídlem, tak penězi.

Název „cottage pie“ odkazoval na konzumenty pokrmu – chudé irské rolníky, kteří žili v již zmíněných cottages.

Dva koláče, které rozlišuje maso

Nejstarší formy „cottage pie“ pravděpodobně obsahovaly skopové maso, které bylo levnější alternativou hovězího nebo jehněčího masa. Tento koláč byl předchůdcem pastýřského koláče, který vznikl v polovině 19. století.

Nejprve se názvy koláčů zaměňovaly, ale postupem času došlo k rozlišení „pastýřského koláče“, který označoval pokrm z jehněčího masa, a „cottage pie“, který obsahoval hovězí maso.

Recept na pastýřský koláč

My vám dnes přinášíme recept na pastýřský koláč ze stránek BBC. Při jeho přípravě je použito jehněčí maso. Budete potřebovat následující ingredience:

  • 1 lžíce slunečnicového oleje
  • 1 velká cibule nakrájená nadrobno
  • 2 až 3 střední mrkve nakrájené na kousky
  • 500 g balení jehněčího mletého masa
  • 2 lžíce rajčatového protlaku
  • trocha worcesterské omáčky
  • 500 ml hovězího vývaru
  • 900 g brambor nakrájených na kousky
  • 85 g másla
  • 3 lžíce mléka

Ve středně velkém hrnci rozehřejte 1 lžíci slunečnicového oleje a několik minut na něm nechte změknout 1 nakrájenou cibuli a 2 až 3 nakrájené mrkve.

Po změknutí zeleniny zesilte oheň a opečte 500 g mletého jehněčího masa. Přidejte 2 lžíce rajčatového protlaku a velkou dávku worcesterské omáčky a několik minut smažte.

Přilijte 500 ml hovězího vývaru, přiveďte k varu, přikryjte a vařte 40 minut, v polovině vaření sundejte pokličku.

Mezitím rozehřejte troubu na 180 °C a připravte kaši. 900 g brambor nakrájených na kousky vařte 10 až 15 minut v osolené vodě doměkka. Poté je slijte a rozmačkejte s 85 g másla a 3 lžícemi mléka.

Mleté maso vložte do pekáče, překryjte kaší a propíchejte vidličkou. Pečte 20 až 25 minut, dokud vrchní část nezačne zlátnout a mleté maso na okrajích neprobublává.

Zdroj: Greatist, BBC

Autor: Dominika Jandorová

Přidat na Seznam.cz