Orthorexie aneb když se zdravé stravování vymkne kontrole

Zdroj: Shutterstock

Zásady zdravé výživy se na nás hrnou ze všech stran, celebrity na sociálních sítích se předhánějí v tom, kdo více zhubne, a nelze se proto divit tomu, když se ze zdravé stravy stane obsese.  

Co je orthorexie?

Tento termín zavedl v roce 1997 kalifornský lékař Steven Bratman. Znamená to „fixace na správné stravování“. Od té doby tento pojem přijalo mnoho lékařů.

Nejedná se o oficiální diagnózu. Základní myšlenkou však je, že zahrnuje stravovací návyky, které odmítají různé potraviny, protože nejsou dostatečně „čisté“.

Nakonec se lidé s orthorexií začnou vyhýbat celým jídlům, která nesplňují jejich normy, nebo která si sami nepřipravují. Stejně jako u jiných poruch příjmu potravy slouží příslušné stravovací chování – v tomto případě „zdravé“ nebo „čisté“ stravování – ke zvládání negativních myšlenek a pocitů nebo k pocitu kontroly.

Rizikové chování

Lidé, kteří trpí orthorexií, mohou vykazovat toto chování:

  • Dělají si starosti o kvalitu jídla, což může vést až k úzkosti.
  • Vyhýbají se chození na jídlo ven nebo konzumaci jídla připraveného jinými lidmi ze strachu, že nebudou splňovat jejich standardy.
  • Tráví hodiny přemýšlením o jídle a jeho složení.
  • Odmítají jíst širokou škálu potravin, například přestanou jíst obiloviny, potraviny s konzervanty, lepkem nebo cukrem.
  • Kritizují výběr jídla svých přátel.

Důsledky neléčené orthorexie

Dlouhodobá fixace na „správné“ potraviny a omezená strava mohou způsobit fyzické, psychické a sociální problémy. Nedostatek živin může vést k podvýživě, výraznému úbytku hmotnosti nebo jiným zdravotním problémům.

Rigidní přesvědčení lidí s orthorexií a jejich pravidla pro „správné“ stravování mohou způsobit problémy ve společenských vztazích nebo v práci či ve škole.

Svoji hodnotu mohou posuzovat podle toho, jak se jim daří dodržovat svá pravidla zdravého stravování. Každý „prohřešek“ berou jako osobní selhání, čímž trpí jejich sebevědomí.

Léčba orthorexie

Klíčem k úspěchu je uvědomit si, že i když je zdravé stravování dobré, způsob, jakým ho člověk dosahuje, mu v konečném důsledku škodí. Lékař proto může navrhnout strategii uvědomělého stravování. Mezi běžné postupy patří například:

  • Vystavování se nepříjemným situacím.
  • Pochopení negativních účinků svého jednání.
  • Kognitivní restrukturalizace neboli kognitivní reframing, který pomůže identifikovat návyky a přesvědčení, která způsobují stres, a nahradit je méně rigidními myšlenkami a činy.
  • Různé formy relaxačního tréninku, jako jsou dechová cvičení, řízené představy, meditace všímavosti, jóga a tai chi.

Vliv sociálních sítí

Studie z roku 2017 publikovaná v časopise Eating and Weight Disorders zjistila souvislost mezi používáním instagramu a orthorexií, „přičemž žádný jiný kanál sociálních médií neměl takový účinek“.

Normalizace fanatického lpění na zdravé stravě hvězdami sociálních sítí může být částečně důvodem, proč orthorexie není některými lidmi brána moc vážně.

Zdroj: Beat eating disorders, WebMD, Vogue, Carmen E Lefevre, Instagram use is linked to increased symptoms of orthorexia nervosa, 2017

Autor: Dominika Jandorová

Přidat na Seznam.cz