Podzim je tu. Připravte si tyto domácí sirupy na kašel

Zdroj: Shutterstock

Blíží se podzim a společně s ním také období, ve kterém nás sužuje nachlazení, rýma, bolest v krku nebo nepříjemný kašel. Jeden by až řekl, že tyhle zdravotní neduhy k podzimu patří stejně neodmyslitelně jako třeba padající listí nebo dýně.

Například takový kašel dokáže pěkně znepříjemnit život. Tehdy přemýšlíme nad způsoby, jak se ho co nejdříve zbavit. Automaticky nás napadne sirup na kašel a ihned pro něj běžíme do lékárny. A víte co? Účinný sirup na kašel si můžete vyrobit i doma.

Sirup na kašel jen ze tří surovin

Stále více lidí se přiklání k přírodní medicíně. Poohlíží se po alternativních způsobech léčby, ať už jde třeba o kašel, rýmu nebo bolest v krku.

Tenhle sirup na kašel vyrobíte jen ze tří surovin: dvou bobkových listů, láhve piva a hrníčku třtinového cukru. Výroba přitom není kdovíjak složitá.

Třtinový cukr nasypte do hrnce, za stálého míchání ho nechte zkaramelizovat a poté ihned odstavte z plotny. Přilijete k němu láhev piva, necháte trochu zahřát a přidáte i dva bobkové listy. Vrátíte zpět na plotnu, kde budete cca 15 minut společně vařit za občasného promíchání.

Následně necháte sirup zchladnout. Ve chvíli, kdy bude studený, ho přelijete přes sítko do uzavíratelné sklenice a uschováte do lednice. Při kašli pak budete užívat třikrát denně jednu polévkovou lžíci.

Sirup z rýmovníku

Máte-li možnost sehnat si čerstvé lístky rýmovníku, například pokud si ho pěstujete doma, zkuste si připravit rýmovníkový sirup proti kašli. Budete potřebovat 30 větších lístků rýmovníku, jeden větší citron a jedno kilo cukru.

Citron omyjte a nakrájejte na kolečka. Do hrnce vložte listy rýmovníku, kolečka citronu, zalijte vroucí vodou tak, aby citron i rýmovník byly těsně pod hladinou. Zakryjte pokličkou a nechte přes noc louhovat.

Následující den sceďte, rýmovník i citron důkladně vymačkejte, do nálevu přidejte kilo cukru a nechte přivést k varu. Vařte do sirupové konzistence a ještě horký nalijte do sklenice, kterou zavíčkujte, a nechte vychladnout. Skladujte v lednici, při kašli užívejte jednu polévkovou lžíci třikrát denně.

Pomoc proti kašli z cibule a cukru

Ze tří cibulí a trochy cukru můžete připravit pomoc proti kašli, který znaly a používaly i naše babičky. I v tomto případě je výroba snadnější, nežli si možná myslíte.

Cibuli oloupejte a nakrájejte na kostičky. Na talíři posypte cukrem a počkejte, až cibule pustí šťávu. Jakmile uvidíte, že šťávu pustila, dejte si 2 lžíce cukrové cibule do pusy a je to. Doporučené dávkování je po každém druhém jídle.

Zdroj: iReceptar.cz, living.iprima.cz, toprecepty.cz

Autor: Natálie Kabourková

Přidat na Seznam.cz