Onemocnění jater, které ohrožuje také abstinenty. Příčinou je nadváha nebo vysoký krevní tlak

Zdroj: Shutterstock

Server Daily Mail přináší varování Americké kardiologické asociace, která poukazuje na nedostatečnou diagnostiku život ohrožujícího onemocnění jater, kterým trpí až každý čtvrtý Američan. Ve stejném ohrožení jsou i Evropané.

Varovný hlas

Jedna čtvrtina dospělých Američanů žije s potenciálně život ohrožujícím onemocněním jater, které je způsobeno přejídáním, varovala přední asociace pro srdeční choroby.

Americká kardiologická asociace (AHA), ve svém prvním prohlášení k tomuto tématu, vyzvala ke zlepšení diagnostických metod a větší informovanosti. Prohlášení AHA bylo zveřejněno v časopise Arteriosclerosis, Thrombosis and Vascular Biology.

Tato nemoc, lékařsky označovaná jako nealkoholické ztukovatění jater (NAFLD), vzniká, když se v játrech hromadí tuk.

Nejedná se o nemoc alkoholiků

Nealkoholické ztukovatění jater (NAFLD) je souhrnné označení pro řadu onemocnění jater, která postihují lidi, kteří pijí málo nebo vůbec žádný alkohol.

Jak název napovídá, hlavním znakem NAFLD je příliš velké množství tuku uloženého v jaterních buňkách. NAFLD se ve světě vyskytuje stále častěji, zejména v západních zemích.

U některých jedinců s NAFLD se může vyvinout nealkoholická steatohepatitida (NASH), agresivní forma tukového onemocnění jater, která se vyznačuje zánětem jater a může přejít v pokročilé zjizvení (cirhózu) a selhání jater.

Toto poškození je podobné poškození způsobenému nadměrným užíváním alkoholu. Podle lékařů jsou tímto onemocněním nejvíce ohroženi lidé s nadváhou, obezitou a cukrovkou nebo vysokým krevním tlakem.

Příznaky a léčba

V počátečních stadiích obvykle nevyvolává žádné varovné příznaky, ale po několika letech může způsobit bolesti a nepříjemné pocity v pravé horní části břicha a otoky.

Pokud se onemocnění nekontroluje, může vést k zánětu, zjizvení jater a dokonce k selhání orgánů. Podle odhadů na něj každoročně zemře více než milion dospělých.

Léčba těch, kteří onemocněním trpí, se soustředí na změnu životního stylu, která má vyvolat až desetiprocentní úbytek tělesné hmotnosti. To zahrnuje konzumaci zdravějších potravin a pravidelnější cvičení.

Často přehlížený problém

K diagnostice onemocnění lékaři v současné době používají běžné krevní testy. AHA však upozorňuje, že ty často nezachytí abnormality v játrech a že v některých případech jsou varovné příznaky nesprávně přičítány vedlejším účinkům léků a nedávné konzumaci alkoholu.

V pozdějších stadiích se onemocnění diagnostikuje pomocí biopsie, která je však nákladná a vyžaduje chirurgický zákrok.

Aby se zlepšila míra diagnostiky, navrhují lékaři AHA přejít na používání specializovaného ultrazvuku, který dokáže změřit elasticitu, tučnost a tuhost jater.

Je důležité o tomto onemocnění vědět a včas ho léčit, protože je rizikovým faktorem chronického poškození jater a kardiovaskulárních onemocnění.

Roli hraje také genetika

Ačkoli zdravý životní styl může u mnoha jedinců pomoci NAFLD odvrátit, u některých se může i přes veškerou snahu rozvinout.

Někteří jedinci mohou mít genetickou výbavu, která je před vznikem NAFLD chrání, přestože trpí obezitou, diabetem 2. typu, metabolickým syndromem, nezdravými stravovacími návyky nebo sedavým zaměstnáním.

Zdroj: dailymail.co.uk, mayoclinic.org, P. Barton Duell, Nonalcoholic Fatty Liver Disease and Cardiovascular Risk: A Scientific Statement From the American Heart Association, 2022
Autor: Dominika Jandorová

Přidat na Seznam.cz