Jednodruhová dieta má jednoduchá pravidla, o to hůře se ale dodržuje

Zdroj: Shutterstock

Chceme-li zhubnout, hledáme dietu, která nám pomůže dosáhnout cíle. Existuje jich mnoho a vznikají stále nové. Jednou z nich je také jednodruhová dieta, známá též pod pojmem mono dieta. Ačkoli na první pohled vypadá jednoduše, její dodržování není vždy procházka růžovým sadem.

Už jste o této dietě někdy slyšeli? Její zastánci jsou zarytě přesvědčeni, že její dodržování může značně urychlit hubnutí a to i bez nutnosti sledování svého příjmu nebo plánování jídelníčku dopředu. Pojďme si o jednodudruhové dietě říci něco více.

Co je jednodruhová dieta?

Jednodruhová nebo též mono dieta je stravovací plán, lépe řečeno stravovací vzorec zahrnující konzumaci pouze jedné potraviny, nebo také jedné skupiny potravin.

Chcete-li tuto dietu dodržovat, vaše strava se radikálně smrskne jen na určitý druh surovin. Dietu z velké části proslavila zmínka v knize kouzelníka Penna Jilette. Ten se o ní zmínil jako o zázračném způsobu, jak rychle a efektivně zhubnout.

Má vícero variant

Jednodruhová dieta se velmi rychle dostala do podvědomí stále většího počtu lidí, což zvýšilo zájem o ni a dalo vzniknout hned několika podobám tohoto stravovacího vzorce.

„Jedna z nejběžnějších variant zahrnuje konzumaci jedné potraviny pro každé jídlo, jako jsou brambory, jablka nebo vejce,“ popisuje healthline.com.

Jiní se místo toho drží ingrediencí v rámci konkrétní skupiny potravin, jako je maso, ovoce nebo zelenina.

Co tedy můžete v rámci diety jíst?

Když držíte mono dietu, jíte několik dní nebo dokonce týdnů pouze jedno jídlo. V jednodruhové dietě se nejčastěji objevují již zmíněné brambory, jablka nebo vejce.

Mnoho lidí jí také banány, hrušky, meloun, grapefruit nebo pomeranče. Zapomenout nesmíme ani na typ diety, při které je středobodem jídelníčku mléko.

Má jednodruhová dieta nějaké výhody?

„Jednou z výhod mono diety jsou jednoduchá pravidla,“ píše verywellfit.com. Jediné, co se po vás chce, je dodržovat konzumaci jen jedné potraviny nebo jen jedné skupiny potravin.

Dalším plusem je fakt, že skutečně může nastat hubnutí. Mono dieta, která omezuje kalorie, může krátkodobě nastartovat hubnutí. Pro některé lidi by to mohlo zvýšit motivaci.

A co nevýhody?

Dodržování tohoto typu stravy s sebou nese řadu rizik a nevýhod. Mono dieta ve skutečnosti může díky vyhýbání se určitým potravinám vést k touze po potravinách, které nemůžete mít. To se může vést k přejídání.

Další stinnou stránkou je omezenost, pokud jde o důležité živiny. Pokud nebudete jíst různé potraviny, abyste svému tělu dodali živiny, může to mít závažné zdravotní následky.

Mohou se objevit žlučové kameny, nerovnováha elektrolytů, zácpa, bolesti hlavy, podrážděnost, menstruační nepravidelnosti, vypadávání vlasů či dehydratace.

Zdroj: healthline.com, verywellfit.com
Autor: Karolína Nezbedová

Přidat na Seznam.cz