Domácí tipy na vyčištění záchodové mísy. Vaše toaleta se bude blýskat

Zdroj: Shutterstock

Úklid toalety sice není naší nejoblíbenější činností, ale dělat se zkrátka musí. Záchodová mísa je pravděpodobně, ruku na srdce, jedním z nejhnusnějších a nejvíce zanedbaných míst v domácnosti.

Není nic horšího, než přijít k někomu na návštěvu a odskočit si na toaletu, která rozhodně nevypadá čistě. Něco takového zkrátka zažít nechcete – ani jako host, natož pak jako hostitel. Proto vám poradíme praktické tipy, jak udržet toaletu čistou i bez nutnosti utrácet za drahé prostředky plné chemie.

Ocet a jedlá soda

Ocet a jedlá soda jsou dvě suroviny, které máme doma asi úplně všichni. Stojí jen pár korun a přitom mohou být například při úklidu opravdu nápomocné.

Potřebujete půl hrníčku octa a jeden hrníček jedlé sody. Můžete přidat i několik kapiček oblíbeného esenciálního oleje – například levandule, citron nebo hřebíček, které jsou vhodné i pro dezinfekci.

Nejdříve nalijte do záchodové mísy ocet a to i na stěny toalety. Poté přisypte jedlou sodu, nelekejte se reakce. Přidejte pár kapek oleje a nechte působit alespoň 15 minut. Poté vyčistěte a opláchněte.

Ocet a borax

Použití octa při úklidu domácnosti je stále oblíbenější, proto se tomuto pomocníkovi budeme věnovat i v druhém tipu na vyčištění záchodové mísy.

Tentokrát potřebujete půl hrníčku octa, hrníček boraxu a opět i esenciální olej, který dodá příjemnou vůni.

„Aplikujte všechny přísady do záchodové mísy – nejprve ocet, pak borax, pak éterické oleje,“ radí simplelifemom.com.

Všechny suroviny nechte působit minimálně 15 minut. Poté záchodovou místu vyčistěte běžným způsobem a opláchněte.

Jedlá soda a kyselina citronová

Kombinace jedlé sody a kyseliny citronové je perfektní pro případ, kdy chcete udržovat toaletu nejen čistou, ale i zbavenou vodního kamene.

Potřebujete půl hrníčku jedlé sody a půl hrníčku kyseliny citronové. Opět můžete přidat pár kapiček oblíbeného esenciálního oleje.

Obě suroviny nasypte do mísy. Při kontaktu s vodou proběhne reakce, která rozpustí nečistoty a donutí vodní kámen dát se na zbabělý ústup.

Peroxid vodíku a jedlá soda

Internetový web tipsbulletin.com doporučuje jako domácí čistič toaletní mísy kombinaci jedlé sody a peroxidu vodíku.

Potřebujete půl hrníčku jedlé sody, peroxid vodíku a vodu. Všechny suroviny smíchejte a postříkejte s nimi prostor záchodové mísy.

Nechte působit alespoň 15 minut. Poté toaletu vyčistěte kartáčem, jak jste běžně zvyklí a opláchněte vodou.

Zdroj: simplelifemom.com, tipsbulletin.com
Autor: Karolína Nezbedová

Přidat na Seznam.cz