Kávovou sedlinu rozhodně nevyhazujte. V domácnosti ji můžete skvěle využít

Zdroj: Shutterstock

Jakmile si vychutnáte oblíbeného turka, jak naložíte s kávovou sedlinou, která zůstane na dně hrníčku? Většina lidí ji buď vysype do koše, nebo bezmyšlenkovitě spláchne do umyvadla. Oboje je velká škoda.

I když vás to možná do této chvíle ani nenapadlo, kávovou sedlinu, jinak také lidově nazývanou lógr, můžete v domácnosti dále využít. Poradíme vám jak.

Přírodní odpuzovač

Potýkáte se s nezvanými hosty, například v podobě mravenců? Ročně s nimi bojují desítky domácností, kam si chodí bez vyzvání.

Zabraňte mravenčím koloniím, aby se pouštěly do vašeho domova tím, že kolem mravenci oblíbených oblastí vašeho domova rozprostřete čáru z kávové sedliny.

„I slimáky můžete držet mimo vaši zahradu tím, že kolem záhonků rozložíte zbytek lógru,“ radí javapresse.com. Slimáci opravdu nemají rádi kávu, takže tenká linka nebo jemné posypání bude fungovat.

Domácí tělový peeling

Pomocí několika jednoduchých ingrediencí si můžete vytvořit svůj vlastní tělový peeling. Výroba je velmi jednoduchá a nevyžaduje mnoho surovin.

Stačí smíchat tři polévkové lžíce kávové sedliny s jednou lžící oleje, například kokosového nebo mandlového, a jednou lžící třtinového cukru.

Pomoc na škrábance na nábytku

Všimli jste si nepěkných škrábanců na dřevěném nábytku? Ještě než se rozeběhnete do drogerie pro některý z často předražených produktů, zkuste na to jít levněji.

„Nejprve připravte hustou pastu z použité kávové sedliny a vody,“ nabádá healthline.com. Poté vetřete pastu do škrábance pomocí vatového tamponu, nechte 5-10 minut působit a poté setřete bavlněným hadříkem.

Pokračujte v natírání kávy do škrábance pomocí vatového tamponu, dokud nedosáhnete požadované barvy, mezi aplikacemi počkejte několik hodin.

Domácí pohlcovač zápachu

Kávová sedlina obsahuje dusík, který pomáhá eliminovat páchnoucí plyn síry ze vzduchu, když je kombinován s uhlíkem.

Jinými slovy: kávová sedlina může pomoci absorbovat a eliminovat pachy. Do lednice nebo mrazáku můžete umístit misku kávové sedliny, abyste neutralizovali pachy ze zkažených nebo příliš aromatických potravin.

Můžete také naplnit staré ponožky nebo punčochy kávovou sedlinou a svázat je, abyste vyrobili přenosné osvěžovače vzduchu.

Umístěte je do bot, sportovní tašky, zásuvek v ložnici, pod autosedačku nebo kamkoli jinam, kde budete chtít pohlcovat případné pachy.

Zdroj: javapresse.com, healthline.com
Autor: Karolína Nezbedová

Přidat na Seznam.cz