Noemův pudink: Tento dezert je vnímán jako duchovní symbol. Je považován za nejstarší sladkou pochoutku na světě

Zdroj: Shutterstock

Přestože cizrna a fazole do pudinku obvykle nepatří, jsou základními ingrediencemi jednoho z nejstarších dezertů na světě, který existuje v mnoha obměnách.

Dezert jako duchovní symbol

Ashure je často nazývaný Noemův pudink a pověst tvrdí, že byl připravován jako slavnostní pokrm prorokovou rodinou a byl vytvořen z ingrediencí, které po povodni zbyly na arše. Obsahuje kolem tuctu různých zrn, ovoce, ořechů a luštěnin.

Výsledný pokrm je jemně sladký, bohatý a pikantní s tóny ovoce. Při přípravě za tepla má konzistenci připomínající kaši. Když se podává za studena, ztuhne a nabude více pudinkové textury.

Kromě toho, že nese vznešené vyznamenání jako nejstarší dezert na světě, zachovává si důležitý duchovní význam v celé turecké Anatolii.

Pokrm, který se vaří proto, aby se rozdal co nejvíce lidem

Ashure znamená v arabštině 10 a odkazuje na 10. den v měsíci Muharram (prvním měsíci islámského kalendáře). Dezert se během tohoto týdne vaří v domácnostech a rozdává přátelům, což symbolizuje šíření lásky a hojnosti. Dokonce se uvádí, že jde o nejsymboličtější pokrm na světě.

Přítomnost ingrediencí, jako je cizrna a fazole, svědčí o důrazu na hojnost a prosperitu, o tom, jak výživná je kuchyně v tomto regionu. Ve spíži je vždy dost fazolí, čočky, obilí a dalších semen.

V Turecku i mimo něj existuje na tento dezert mnoho receptů, a to díky různým použitým surovinám. Obvykle jde o veganský pokrm, zdravý a sytý.

Tradičně se dezert vyrábí ve velkém množství a je distribuován přátelům, příbuzným, sousedům, kolegům a spolužákům bez ohledu na náboženství. Symbolizuje nabídku míru a lásky.

Všechno, co lze v dezertu najít

Tradičně se říká, že má minimálně sedm základních ingrediencí. Některé recepty uvádí, že je třeba alespoň deset ingrediencí.

Patří mezi ně pšenice, ječmen, rýže, bílé fazole, cizrna, cukr (nebo jiné sladidlo, jako je melasa vyrobená z hroznů, datlí, granátových jablek) řepa, sušené ovoce (jablka, meruňky, rybíz, datle, fíky, hrušky, rozinky) a různé ořechy (lískové, vlašské) a mandle.

Jako ozdobu lze použít anýz, sezamová semínka, piniové oříšky, černý kmín, jádra granátového jablka, pistácie, mandle, vlašské ořechy, kardamom, skořici, hřebíček, muškátový oříšek a nové koření. Některé varianty jsou ochuceny anýzovým likérem, růžovou vodou nebo vodou z pomerančových květů.

Na vaření je třeba hodně času, velkých hrnců a trpělivosti

Většinou se vaří porce minimálně pro dvacet lidí. Základ se dělá z obilných zrn. Ty se musí důkladně propláchnout pod tekoucí vodou, potě se nechají krátce vařit a ponechají se v teple přes noc.

V dalším hrnci se vaří fazole, aby změkly a stejné je to s cizrnou. Když je obojí uvařené, přidá se to do hlavního hrnce, který se dal po noci opět pozvolna vařit.

Do hlavního hrnce se přidá rýže a horká voda. Následuje přidávání dalších ingrediencí, některé se musí napřed povařit zvlášť, jiné se přidávají rovnou do hlavního hrnce. Když vše v hlavním hrnci vypadá jako vodnatý pudink, přidá se hodně cukru, sušené ovoce, ořechy, znovu se vše povaří a v miskách nazdobí dalším ovocem a ořechy dle chuti.

Zdroj: bbc.com, slife.org
Autor: Lída Kropáčková

Přidat na Seznam.cz