Nicole Kidman propaguje přerušovaný půst, ale odborníci varují, že není účinný

Zdroj: taniavolobuevas / Shutterstock

Hollywoodské hvězdy včetně Jennifer Aniston a Nicole Kidman používaly přerušovaný půst, aby zhubly. Čínští vědci však nyní tvrdí, že tato strategie není o nic účinnější než omezování příjmu kalorií.

Dr. Ethan Weiss, výzkumník v oblasti diet na Kalifornské univerzitě v San Francisku, řekl deníku New York Times, že stravování pouze v omezený čas nepřináší žádné výhody. Podle něj může lidem pomoci zhubnout pouze omezení příjmu kalorií.

Průběh studie

Ve studii publikované v časopise New England Journal of Medicine sledovali vědci ze Southern Medical University v čínském Kantonu po dobu jednoho roku 139 obézních lidí.

Rozdělili je do dvou skupin, přičemž jedna z nich držela dietu s omezeným příjmem kalorií, která jim umožňovala jíst každý den pouze mezi 8. a 16. hodinou. Druhá skupina měla stejná kalorická omezení, ale mohla jíst kdykoli.

Ženy ve studii mohly denně sníst 1 200 až 1 500 kalorií, zatímco muži mohli denně zkonzumovat 1 500 až 1 800 kalorií. To je asi o čtvrtinu méně, než je doporučený denní příjem. Množství kalorií bylo pro obě skupiny stejné.

Aby se výzkumníci ujistili, že účastníci dodržují plán, měli za úkol fotografovat vše, co snědli, a vést si potravinový deník.

Jak to dopadlo

Výsledky ukázaly, že lidé ze skupiny s časovým omezením zhubli za rok 18 kg, zatímco lidé z druhé skupiny zhubli 14 kg.

Mezi výsledky však nebyl žádný významný rozdíl, což znamená, že rozdílný stravovací režim nebyl příčinou odlišností v úbytku hmotnosti.

Mezi oběma skupinami nebyl zjištěn ani významný rozdíl v obvodu pasu nebo množství tělesného tuku.

Tyto výsledky naznačují, že omezení kalorického příjmu vysvětluje většinu příznivých účinků pozorovaných u režimu časově omezeného stravování neboli přerušovaného půstu.

Módní vlna

Módní hladovkové diety jsou populární od roku 2010 a přijaly je různé celebrity, například Jennifer Aniston, Reese Witherspoon a generální ředitel Twitteru Jack Dorsey, stejně jako Benedict Cumberbatch.

V říjnu 2019 Jennifer Aniston uvedla, že nesnídá a ráno konzumuje pouze tekutiny a jídlo si nechává až na závěrečnou polovinu dne.

Také herec Benedict Cumberbatch prý používá metodu přerušovaného půstu, aby shodil kila jako titulní postava seriálu BBC Sherlock.

Názorový oponent

Jiní vědci však vychvalovali výhody této metody a tvrdili, že může pomoci předcházet srdečním onemocněním a cukrovce 2. typu.

Profesor Satchidananda Panda ze Salkova institutu biologických věd v Kalifornii o přerušovaném půstu podle informací webu Science Daily říká: „Lidé, kteří se snaží zhubnout a žít zdravějším životním stylem, by měli věnovat větší pozornost tomu, kdy a co jedí.“

Podle něj totiž nedodržování vnitřních hodin těla, nazývaných také cirkadiánní rytmus, může poškodit lidské zdraví, protože geny v těle se aktivují v různou denní dobu a také hladiny hormonů a metabolismus se během 24 hodin mění.

Zdroj: dailymail.co.uk, nytimes.com, Deying Liu, Calorie Restriction with or without Time-Restricted Eating in Weight Loss, 2022, sciencedaily.com
Autor: Dominika Jandorová

Přidat na Seznam.cz