Na štědrovečerní tabuli patří nejen smažený kapr, ale i ten načerno. Vyzkoušejte letos tuto staročeskou sladkokyselou úpravu kapra

Kapr_na_cerno
Zdroj: Profimedia

Smažený kapr a bramborový salát patří neochvějně k tuzemskému štědrovečernímu stolu. Věděli jste ale, že původní rybou na vánoční tabuli nebyl kapr smažený, nýbrž kapr načerno? Recept na něj je sice poměrně pracný, za vydanou míru úsilí však rozhodně stojí.

Koledy, stromeček, bramborový salát a obalovaný kapr — to je realita většiny českých domácností na 24. prosince. Naši předci ale slavili Vánoce trochu jinak. Například pro kapra volili úplně jinou úpravu, než je smažení.

Kapr načerno patří podle webu Staročeské recepty mezi staročeské vánoční klasiky, které zná dnes už jen málokdo. Rozhodně je to ale škoda. Ryba s originální sladkokyselou omáčkou totiž rozhodně stojí za vyzkoušení.

Postup tohoto receptu je ale trochu pracný. Tedy je rozhodně náročnější, než je klasické obalování a smažení. Pokud byste si tak chtěli dát kapra ke štědrovečerní večeři, doporučujeme si omáčku připravit den předem. Navíc se jejím uležením zvýrazní i její chuť.

Divoké koření a ocet přidá originální chuť

Na začátku si připravte kořenovou zeleninu: 2 mrkve, 1 menší celer a 1 větší petržel. Vše očistěte a nastrouhejte nahrubo. Připravte si větší hrnec, na kterém nechte rozpustit 2 lžíce másla. Poté přidejte nadrobno nakrájenou cibuli a nechte ji změknout.

Do hrnce přisypejte nastrouhanou kořenovou zeleninu a chvíli restujte. Poté vše posypte 4 lžícemi krupicového cukru a nechte zkaramelizovat. Do zeleniny přidejte ještě 2 kolečka citrónu i s kůrou a směs koření, která se skládá z 6 hřebíčků, 10 kuliček pepře, 10 kuliček nového koření, 1 bobkového listu, 4 kuliček jalovce, špetky tymiánu.

Vše nechte chvilku opékat. Poté přilijte 50 ml octa a nechte jej odpařit. Nakonec vše zalijte 1 litrem rybího nebo zeleninového vývaru a vařte dalších 5 minut. Do vroucí omáčky pak vložte 6 porcí nasoleného kapra. Toho duste v omáčce osm minut z jedné strany a osm minut ze strany druhé.

Omáčku vylepšete sušený ovocem

Dále si připravte menší hrnec, do kterého vložte 150 g sušených švestek, 40 g rozinek, 75 g oloupaných mandlí a 75 g vlašských ořechů. Vše by mělo být dobře nasekané. Sušené ovoce zalijte vodou a nechte 5 minut vařit.

Poté, co jste kapra dusili šestnáct minut, můžete do omáčky přidat 6 lžic švestkových povidel. Ty nechte v omáčce zcela rozpustit. Nakonec omáčku velmi dobře propasírujte.

Do hladké omáčky nyní vložte směs se sušeným ovocem, a to i s vodou, která po vaření v kastrůlku zbyla. Omáčku ještě chvíli ohřívejte, a nakonec vše zahustěte 4 až 5 lžícemi strouhaného perníku.

Kapra můžete podávat i druhý den

Takto připravený kapr vám v lednici vydrží i 24 hodin. Před podáváním jej stačí vložit do omáčky a vše společně prohřát. Ke kaprovi načerno se nejlépe hodí houskový knedlík, vyzkoušet můžete ale i bagetu.

A co vy? Budete se držet na Štědrý den novodobé klasiky, nebo zkusíte staročeský recept našich předků?

Zdroj: Staročeské recepty, iDNES

Autor: Markéta Mladá

Přidat na Seznam.cz