Myslete na svá játra. Tyto bylinky podpoří jejich detoxikaci

Bylinky
Zdroj: Shutterstock

Játra jsou jedním z nejdůležitějších orgánů v lidském těle. Hrají zásadní roli v celé řadě procesů a zastávají mnoho klíčových funkcí. Jsou zodpovědná nejen za filtrování krve, ale také za syntetizaci žluče, přeměňování aminokyselin na močovinu i metabolismus sacharidů, bílkovin a tuků.

Pokud si nedáme pozor, jsou játra také orgánem, který můžeme velmi snadno přetížit. Stačí k tomu nesprávná strava a špatný životní styl. Chcete-li pro svá játra udělat něco dobrého, dopřejte jim pořádnou detoxikaci. Té lze docílit za pomoci některých bylinek.

Proč nepodceňovat detoxikaci jater?

Přetížená játra nám na zdraví příliš nepřidají. Mohou způsobit mnohem více problémů a komplikací, než si vůbec dokážete představit.

Škodíme jim například konzumací průmyslově zpracovaných potravin. „Ty v sobě obsahují velké množství konzervantů, barviv, sladidel a ztužených tuků. Játra nepotěšíme ani alkoholem a kouřením. Velké škody v našem těle mohou napáchat také plísně a žluklé oleje,“ informuje benu.cz.

Máte-li pocit, že jste svým játrům škodili a ony si zaslouží pořádnou očistu, neváhejte. Detoxikaci jater lze podpořit přírodní cestou za pomoci bylinek, které slouží pro regeneraci jater.

Jaké bylinky detoxikují játra?

Existuje celá řada bylinek, které prospívají játrům a napomáhají při jejich očistě. Jako první můžeme zmínit pro někoho možná méně známý ostropestřec mariánský, což je hepatoprotektivní, žlučopudná, jaterní, protizánětlivá bylina snižující cholesterol.

Další vhodnou bylinkou, pokud je řeč o detoxikaci jater, je česnek, který je botanicky považován za zeleninu a který je zároveň oblíbenou součástí mnoha bylinných přípravků.

„Česnek je nabitý silnými antioxidanty a protizánětlivými rostlinnými sloučeninami, jako je alicin a ajoen, které mohou pomoci podporovat zdraví jater,“ vysvětluje deník healthline.com, který u česneku vyzdvihuje mimo jiné také schopnost snížit hladinu špatného cholesterolu v krvi.

Pampeliška i kurkuma

Rozhodně nesmíme opomenout ani pampelišku. Ta bezesporu patří mezi základní bylinky podporující správnou funkci jater a jejich detoxikaci. Tahle hořká rostlina, kterou potkáváme na loukách, zahradách i v příkopech okolo silnic, stimuluje uvolňování žluči a funguje jako jemné diuretikum.

Podle deníku teelixir.com prospívá játrům i kořen kurkumy. Opět pro někoho možná méně známá bylinka, která je hepatoprotektivní a pomáhá chránit a detoxikovat jaterní buňky před poškozením.

Zdroj: benu.cz, healthline.com, teelixir.com
Autor: Karolína Nezbedová

Přidat na Seznam.cz