Kostival si můžete natrhat i na podzim. Jak z něj udělat mast na bolavé klouby?

Zdroj: Shutterstock

Bolavé klouby rozhodně nejsou problém, který by trápil jen starší lidi. Tato potíž dokáže nepříjemně překvapit i mladší generace a může postihnout také sportovce.

Možná i vy patříte k lidem, které čas od času potrápí bolavé klouby. Jak si od těchto potíží ulevit? Pomoc se skrývá v přírodě. Věděli jste, že na bolest kloubů skvěle působí kostival?

Co je kostival?

Kostival lékařský je léta využívaná léčivá rostlina. V přírodní medicíně se používá zejména jeho kořen, který je vysoce účinný. Listy se sbírají a využívají jen výjimečně.

„Kořen se sbírá na jaře před začátkem vegetace nebo na podzim (září, říjen), přednostně se ale užívá čerstvý. Lze jej uskladnit v písku podobně jako mrkev nebo křen,“ zmiňuje web České televize.

Jak vypadá?

Nevíte, jak kostival vypadá? To je velká škoda. Možná kolem něj v přírodě běžně chodíte, ale přehlížíte ho. Podle webu Prima nápady je kostival nepřehlédnutelná trvalka mající dužnatý oddenek a trsy plné chlupatých listů.

Květy kostivalu jsou zbarvené do fialové barvy, mohou ale být i purpurové, růžové nebo bílé. Kostival kvete na jaře, vyskytuje se nejčastěji na březích potoků, řek a na okrajích lesů.

Používá se na bolavé klouby a svaly

Kostival se využívá v léčitelství již od středověku. Dnes je hojně využíván pro léčbu bolavých kloubů. To ale není jeho jediné využití. Budete překvapeni, co všechno kostival dokáže.

„Extrakt z kořene kostivalu se používá k topické léčbě bolestivých svalových a kloubních potíží. Je klinicky prokázáno, že zmírňuje bolest, záněty a otoky svalů a kloubů,“ píše web Ncbi.

Jak si vyrobit kostivalovou mast?

Chcete si vyrobit kostivalovou mast? Začněte tím, že kořen propláchnete v osolené vodě. Nechte ho okapat a poté jej nakrájejte na tenké plátky. V nekovové nádobě nechte rozpustit sádlo, dejte do něho plátky kořene a nechte ho 20 minut v horké lázni.

Následně přidejte trochu včelího vosku či medu, přidat lze i několik kapek esenciálního oleje. Zamíchejte a nechte odstát do druhého dne při pokojové teplotě. Druhý den směs zahřejte, ale nenechte projít varem. Sceďte přes plátno a tekutinu přelijte do skleniček, které skladujte v chladu a na tmavém místě.

Zdroj: České televize, Prima nápady, Ncbi

Autor: Natálie Kabourková

Přidat na Seznam.cz