Obyčejné vafle se těm belgickým nikdy nevyrovnají. Jaký je mezi nimi rozdíl?

Zdroj: Shutterstock

Není vafle jako vafle. Sladká dobrota, kterou milují malí i velcí a která se dá připravit na spoustu chutných způsobů. Vafle se liší nejen tím, čím si je ozdobíte a jak si je vychutnáte. Liší se samozřejmě také recepturou.

Největší dilema v lidech vyvolávají rozdíly mezi klasickou a belgickou vaflí. Možná už jste někdy narazili na recept, který vás nabádal k přípravě belgických vaflí, a vy jste byli zmatení, čím se vlastně liší.

Co jsou vlastně vafle?

Všichni víme, jak vypadají. Kdo je ochutnal, ten si vybaví i jejich chuť. A kdo je připravoval, ten dobře ví, jak vafle vznikají.

Co jsou ale vafle vlastně zač? „Vafle je moučník z kynutého nebo nekynutého těsta, pečeného mezi dvěma železy s typickým mřížkováním, pocházející z Francie a Belgie,“ stručně vysvětluje web cs.wikipedia.org.

Vafle jsou v některých ohledech podobné palačinkám. Stejně jako palačinky se mohou jíst samotné, zrovna tak přelité marmeládou, sirupem nebo třeba potřené čokoládou či džemem.

Jak se liší klasické vafle od vaflí belgických?

Možná i vás mate, čím se liší klasické vafle od těch tradičních belgických. Nejspíš vám dokonce přijdou na pohled stejné, rozdíly třeba nevidíte ani v chuti.

A přeci jen tam rozdíly jsou. „Belgické vafle jsou obvykle silnější než klasické vafle,“ zmiňuje jeden z rozdílů web belgianboys.com. Zpravidla mívají hlubší „čtverečky“, díky čemuž se lépe plní džemem, čokoládou a podobně.

Klasické vafle jsou oproti belgickým hutnější. Belgické jsou dokonale nadýchané, na povrchu krásně křupavé, ale uvnitř jemné a měkké.

Připravte si doma dokonalé belgické vafle

Dostali jste chuť na tradiční belgické vafle a rádi byste si tuhle dobrotu připravili doma? V tom případě se vám bude hodit recept. Potřebujete: 150 ml mléka, 175 g hladké mouky, 3 vajíčka, 50 ml oleje, dvě čajové lžičky prášku do pečiva, jednu polévkovou lžíci krupicového cukru a špetku soli.

Nejdříve si v misce smíchejte suché přísady. Bílky oddělte od žloutků a poté bílky vyšlehejte do tuhého sněhu. K suchým přísadám postupně přidejte žloutky, olej a mléko. Všechno promíchejte.

Následně do těsta opatrně a jemně přimíchejte vyšlehaný sníh. Hotové těsto můžete nechat cca půl hodinky odpočinout. Poté připravujte ve vaflovači.

Zdroj: cs.wikipedia.org, smithsonianmag.com, belgianboys.com, thedailymeal.com, recepty.cz

Autor: Natálie Kabourková

Přidat na Seznam.cz