Konzumace zvířat „zaživa“: Tato dostanete na talíři zaručeně v čerstvém stavu, možná až moc

Zdroj: Shutterstock

Lidé mají rádi čerstvou stravu, která je plná vitaminů a dalších potřebných látek. Přesto by se mohlo zdát, že některá jídla jsou až příliš čerstvá a ne každý má dost pevnou vůli a silný žaludek k jejich konzumaci.

Velká část gurmánů si odepírá maso z humra, protože se vaří zaživa jen chvíli před samotnou konzumací. Na druhé straně existuje celá řada regionálních pokrmů, u kterých by naservírované jídlo mohlo uprchnout z talíře. Právě taková jídla jsou vydávána za unikátní delikatesy a často nejsou vůbec levná.

Znalci takové stravy prosazují názor, že pokud sníte zvíře živé, částečně živé nebo se naposledy nadechne těsně před konzumací, tak chutná mnohem lépe.

Konzumace živé stravy je zakořeněná v historii mnoha kultur. Například hmyz byl a je nepostradatelným zdrojem bílkovin a právě v neupravené podobě je nejhodnotnější. A prognózy pro zařazení hmyzu do jídelníčku jsou stále častější. Nezbývá než doufat, že trend bude alespoň směřovat k tepelné úpravě.

Kuchaři se také velice často předvádí, kdo dokáže vytvořit bizarnější pokrm, který by ještě živý dokázal patřičně šokovat a zároveň uspokojit mlsné strávníky.

Naštěstí dnes mnoho zemí tyto pokrmy zakazuje. Mít na talíři rozsekané, stále dýchající zvíře se považuje za týrání zvířat.

Některé končiny, jako například země v jihovýchodní Asii, mají ale na věc trochu jiný názor a na talířích se někdy pokrm ještě mrská. Taková jídla jsou jen pro odvážlivce, kteří mají nejen silný žaludek, ale jsou schopni ignorovat i morální zásady.

Příklady některých originálních jídel pro otrlé

Polévka z netopýrů

Na ostrově Guam v západním Tichém oceánu si místní lidé dopřávají polévku připravenou z netopýrů. Netopýr je chycen v přírodě, opláchnut a vložen živý do kádě s vroucí vodou. Zvíře se podává celé a na talíři je většinou už mrtvé nebo umírající. Servíruje se zalité kokosovým mlékem se zeleninou. Zůstat mají jen kosti a zuby.

Nebezpečím této stravy, která má přinášet štěstí, je nedostatečná tepelná úprava, kdy krátký pobyt zvířete ve vroucí vodě nedokáže zničit parazity a bakterie. Právě tato zvířata mohou na člověka přenést celou řadu nemocí.

Žába Sashimi

Setkat se s přípravou smažených žabích stehýnek není dnes nic vzácného, ale v některých částech Číny, Vietnamu a Japonska si žabí pochoutku vychutnávají úplně jinak. Žába je částečně nafiletovaná, ale tak mistrně, že je stále živá a na talíři ji tluče srdce. Občas může pohnout i končetinou.

Způsoby přípravy se mírně liší, ale v podstatě může strávník očekávat, že žába je přímo před ním rozřezaná, částečně vykuchaná a pár vybraných částí z jejího těla se povaří ve vývaru. Zbytek se servíruje jako Sashimi. Po kruté podívané následuje konzumace jídla. Nejde ale o nasycení, protože k tomu jídlo není. Je to jen divná zábava, za kterou si zákazník zaplatí, aby mohl známým popisovat, jak jedl žábu, které ještě tlouklo srdce.

Odori Ebi

Jde o japonský pokrm z krevet. Malé krevety se pro přípravu vyloupnou z krunýřů a na okamžik se potopí do horkého oleje. Po vyjmutí musí stále pohybovat tykadly a nožičkami. Před vložením do úst se mohou namočit do saké, aby byly omámené a poté do omáčky. Jídlo je oblíbené i přesto, že je velmi reálná šance infekce, kterou šíří paraziti. Ročně se takto infikuje několik milionů lidí.

Zdroj: foxnews.com, en.wikipedia.org
Autor: Lída Kropáčková

Přidat na Seznam.cz