Konzervovaná rajčata: Prodlužte jejich životnost. Otevřená konzerva nemusí zamířit rovnou do koše

Zdroj: Shutterstock

Téměř na všech potravinách, které si donesete z obchodu, je na obalu uvedeno ,,spotřebujte do“ nebo ,,minimální trvanlivost“. Neznamená to však, že se potraviny po uplynutí této doby okamžitě zkazí a již nejsou k jídlu.

Lidé si myslí, že po datu spotřeby je nebezpečné potravinu sníst, a proto ji vyhodí rovnou do koše. Takto se však plýtvá potravinami, které by se daly stále konzumovat bez rizika pro zdraví. Výjimku tvoří jen kojenecká výživa.

Plýtvání jídlem je vážný celosvětový problém, jen v USA se zbytečně vyhodí téměř 40 procent veškerého jídla, což je neuvěřitelné množství.

Přitom pouze správné skladování stačí k tomu, aby si potravinářský produkt udržel svou chuť a kvalitu i po datu expirace. To platí zejména pro konzervy.

Pokud máte neotevřenou konzervu rajčat z obchodu, vydrží ještě minimálně další rok po uvedeném datu spotřeby. Musí však být nepoškozená a skladovaná na chladném a tmavém místě.

Co když nespotřebujete celou konzervu

Občas se stává, že nepoužijete celý obsah plechovky na jedno jídlo. Jak tedy nejlépe skladovat už otevřenou konzervu s rajčaty? Následující kroky zajistí, aby zbytky zůstaly čerstvé co nejdéle.

Nespotřebovaná rajčata dejte do vzduchotěsné nádoby a umístěte je do lednice. Takto by měla vydržet ještě dalších pět až sedm dní.

Pro zachování optimální čerstvosti a chuti je neuchovávejte v původním kovovém obalu, ale uzavřete rajčata do čisté skleněné nebo plastové nádoby.

Další možností je rajčata zamrazit. V tomto případě vydrží v původní kvalitě další tři měsíce a stále je můžete bezpečně sníst.

Nejlepších výsledků při skladování v mrazáku lze dostáhnout použitím vzduchotěsných nádob nebo přímo mrazicích sáčků, které slouží přímo k tomuto účelu, jelikož jsou pevnější. Nikdy nezmrazujte rajčata v původním plechovém obalu, může dojít k jeho roztržení.

Rajčata se po zmrazení roztáhnou, proto nádoby i sáčky naplňte pouze ze dvou třetin. Nezapomeňte označit, kdy jste je do mrazáku umístili.

Pozor na způsob rozmrazování

Pro rozmrazení stačí nádobu nechat v misce na kuchyňské desce nebo přes noc v lednici. Rajčata budou pak až neuvěřitelně svěží a můžete je přidat do svého oblíbeného receptu.

A jak dlouho vydrží zmrazená a rozmrazená rajčata? Ta, která byla rozmražena v lednici, lze před použitím uchovávat v chladničce ještě další tři až čtyři dny. Pokud však byla rozmražena ve vodě nebo v mikrovlnce, měla by být použita okamžitě a dále již neskladována.

Konzervovaná rajčata mohou být špatná nebo zkažená už po otevření. Nejlepší způsob, jak to zjistit, je si rajčata prohlédnout a přivonět si k nim. Pokud nepříjemně zapáchají, chutnají nebo nemají obvyklý vzhled, například je na nich plíseň, měla by být zlikvidována.

Vyhoďte také všechna rajčata z plechovek, které prosakují, rezaví, jsou vypouklé nebo silně promáčknuté.
Nebojte se tedy sáhnout po větších konzervách, pokud je obal i jejich obsah v pořádku, není nutné spotřebovat jejich obsah celý najednou. Můžete jej uchovat na pozdější dobu.

Zdroj: mashed.com, allrecipes.com, stilltasty.com, oureverydaylife.com
Autor: Silvie Grulichová

Přidat na Seznam.cz