Knäckebrot: křupavý chléb jako zdravější alternativa bílého pečiva

Knäckebrot - křupavý chléb
Knäckebrot ke snídani

Knäckebrot je křupavý chléb původem ze Skandinávie, který je trvanlivý a navíc se může jednat o zajímavou součást zdravého životního stylu. Zkuste ho tedy zařadit i do svého jídelníčku.

Původ knäckebrotu

Ve Švédsku se knäckebrot neboli křupavý chléb vyráběl zřejmě již před 1 500 lety, přičemž populární byl rovněž v sousedním Finsku. V obou zemích přitom disponoval kulatým tvarem a měl díru uprostřed, aby se dal uložit na tyč pod střechou. Původně se sice pekl jen dvakrát do roka, postupem času jej ale znal takřka každý. První švédská pekárna, AU Bergmans Enka zahájila výrobu křupavého chleba v polovině 19. století. Obdélníkový tvar ovšem získal až v roce 1927, a to v Německu. Tak vlastně vznikl dnešní knäckebrot, jehož historie je ovšem velmi dlouhá.

Kde knäckebrot ochutnat?

Ačkoli se knäckebrot dostal do sousedního Německa již před mnoha staletími, rozšíření k nám trvalo poněkud déle. Přesto k tomu došlo a v současné době si lze křupavý chléb pořídit takřka všude. Zakoupit si ho je možné v běžné distribuční síti, a to např. v Tescu, k dispozici je ovšem také v obchodech se zdravou výživou. Oblíbená je kupříkladu značka Racio. Pokud tedy chcete knäckebrot ochutnat, nejedná se o sebemenší problém. Aktuálně si lze navíc křupavý chléb pořídit v mnoha rozličných variantách.

Jednotlivé varianty knäckebotu

Tradiční knäckebrot se vyráběl z celozrnné žitné mouky, soli a vody. Původní receptura byla také dlouho dodržována, protože chudí Skandinávci mohli do křupavého chleba jen těžko přidávat nějaké ingredience navíc. To už dnes ale samozřejmě neplatí. Mnoho druhů např. obsahuje pšeničnou mouku. Mezi běžné přísady patří různé druhy koření jako skořice či kmín, přidávány jsou sezamová nebo chia semínka, případně česnek či mléko. Všechny varianty jsou v každém případě vhodné jako součást snídaně, svačiny či studené večeře.

Knäckebrot a zdraví

Křupavý chléb je na rozdíl od běžně konzumovaného bílého pečiva doporučován pro své kladné účinky na zdraví. Záleží ovšem na kvalitě a variantě daného výrobku. Rozhodně lepší je knäckebrot s celozrnnou žitnou moukou. Ten obsahuje velké množství vlákniny, za to méně lepku. Kladný vliv může mít kupříkladu na obranyschopnost organismu a trávící soustavu (díky vysokému obsahu vlákniny totiž pozitivně působí na činnost střev). Navíc se hodí pro diabetiky i pro ty, kteří hubnou. Doporučujeme přitom varianty se zdravými semínky (viz výše), které obsahují zdravé tuky.

Zajímavosti o knäckebrotu

  • Knäckebrot byl původně považován za stravu chudého člověka. Jenže s moderním důrazem na zdravou stravu se o něj opět rozšířil zájem ve větším měřítku, a to nejen na severu Evropy.
  • Původně se knäckerbrot skutečně vyráběl pouze dvakrát do roka. Poprvé ihned po sklizni a podruhé na jaře, kdy se lidé dali opět do práce a mohli nově doplnit zásoby.
  • Křupavý chléb byl v dřívějších dobách využíván nejen pro výživové vlastnosti. Vyniká totiž dlouhou trvanlivostí, nízkou hmotností a nenáročností na skladování.
  • Tyto vlastnosti způsobily, že knäckebrot nebyl používán pouze na souši. Jednalo se dokonce o oblíbenou potravinu vikinských námořníků, který si jej brali na dlouhé mořské výpravy.
  • Příprava křupavého chleba není složitá. Směs se rozválí, posype moukou a průchodem mezi dvěma válci získá hrubou strukturu. Následně se peče při teplotě mezi 200 a 250 °C, a to pouze několik minut.
Přidat na Seznam.cz