Keto dieta: Pomáhá hubnout, ale její prospěšnost pro vegetariány je diskutabilní

Zdroj: Shutterstock

Maso je základním kamenem ketogenní diety. S rostoucí popularitou nízkosacharidové diety s vysokým obsahem tuků se mnozí vegetariáni rozhodli, že si dietu upraví tak, aby vyhovovala jejich životnímu stylu bez masa.

Keto dieta uvádí tělo do stavu ketózy, kdy dochází k většímu spalování tuků. Hlavní zásadou je nízký příjem sacharidů, které by neměly tvořit více než 10 % denních kalorií. Naopak 80 až 90 % kalorií by mělo pocházet z tuků. Na bílkoviny připadá 5 až 15 % kalorií přijatých za den.

Keto dieta pomáhá hubnout

Metaanalýza z roku 2013 zjistila, že keto dieta vede k většímu úbytku hmotnosti než nízkotučná dieta a mohla by být užitečná v boji proti obezitě.

Výzkum z roku 2022 také zjistil, že ketogenní dieta vede k většímu úbytku hmotnosti a snížení celkového množství tuku a břišního tuku u lidí s obezitou ve srovnání s nízkotučnou dietou. Má ale vegetariánská keto dieta tytéž účinky?

Je vegetariánská keto dieta prospěšná?

Studií, které by zkoumaly účinky vegetariánské keto diety, je velmi málo.

Práce Watanabe a kol. se omezuje na těhotné ženy s chronickým onemocněním ledvin, kterým je nasazena specifická nízkobílkovinná dieta (podobná vegetariánské keto dietě) ve snaze donosit dítě co nejblíže předpokládanému termínu porodu.

Existují dvě studie (jedna z roku 2019 a druhá 2021), které se zabývají nízkosacharidovou dietou a rozlišují, zda bílkoviny a tuky pocházejí převážně z živočišných nebo rostlinných zdrojů.

Obě studie zjistily, že omezená konzumace sacharidů a zisk většiny tuků a bílkovin z rostlinných potravin je zdravější.

Vegetariánská keto dieta podle nich může snížit riziko srdečních onemocnění a riziko cukrovky 2. typu. Tyto diety měly sice nízký obsah sacharidů, ale neodpovídaly přesně potřebám keto diety.

V čem tkví úskalí?

Dodržovat vegetariánskou keto dietu je velmi náročné. Mnohé základní potraviny vegetariánské stravy obsahují velké množství sacharidů.

Zejména potraviny jako fazole, čočka a celozrnné obiloviny, na které se vegetariáni spoléhají, pokud jde o bílkoviny, které ale zároveň obsahují více sacharidů, než keto dieta umožňuje.

Další překážkou je, že vegetariáni si již musejí dávat pozor na nedostatek klíčových živin, jako jsou vitaminy B12 a D, železo, zinek, vápník, omega-3, a dokonce i bílkoviny.

Přidání další restriktivní diety výrazně ztíží naplnění všech nutričních potřeb.

Zdroj: Eating Well, Everyday Health, N. Bueno. Very-low-carbohydrate ketogenic diet v. low-fat diet for long-term weight loss: A meta-analysis of Randomised controlled trials, 2013, K. Aamri, The effect of low-carbohydrate ketogenic diet in the management of obesity compared with low caloric, low-fat diet, 2022, M. Watanabe, Scientific evidence underlying contraindications to the ketogenic diet: An update, 2020, K.Hall, Effect of a plant-based, low-fat diet versus an animal-based, ketogenic diet on ad libitum energy intake, 2021, F. Mariotti, Animal and Plant Protein Sources and Cardiometabolic Health, 2019

Autor: Dominika Jandorová

Přidat na Seznam.cz