Když vaše tělo volá o pomoc. Těmito příznaky ukazuje na nedostatek vitaminů

Zdroj: Shutterstock

Lidské tělo je závislé na živinách, které denně přijímáme z naší stravy. Jestli mu nějaké látky chybí, dá vám to samo najevo. Následující příznaky mohou indikovat nedostatek některých vitaminů.

Křehké nehty a vlasy

Křehké, řídnoucí a štěpící se vlasy a nehty mohou poukazovat na nedostatek vitaminu B7 spolu s chronickou únavou, bolestmi a křečemi svalů a brněním končetin. Pokud silně kouříte nebo pijete alkohol nebo máte poruchu trávení, jste tímto nedostatkem více ohroženi.

Pozor také na konzumaci syrových vaječných bílků, protože obsahují bílkovinu, která se váže na biotin a snižuje jeho vstřebávání v těle, jak potvrdila práce Baugha a kolektivu.

Chcete-li zvýšit hladinu B7, jezte vaječné žloutky, ryby, maso, mléčné výrobky, semínka, brokolici, sladké brambory, celozrnné výrobky nebo banány.

Vypadávání vlasů

Pokud vám padají vlasy, může to znamenat nedostatek řady živin, mezi které patří železo, zinek, kyselina linolová a niacin (B3) a samozřejmě také biotin (B7). Železo se podílí na syntéze DNA, zejména ve vlasových folikulech.

Pokud je ho málo, vlasy mohou přestat růst nebo vypadávat. Zinek se podílí na syntéze bílkovin a dělení buněk, což je obojí potřebné pro růst vlasů.

Maso, ryby, vejce, fazole a tmavá listová zelenina mohou posílit hladinu zinku a železa a také zvýšit hladinu biotinu a niacinu. Tyto živiny mohou doplnit také ořechy, semena a celozrnné výrobky.

Lupy nebo šupinatá pokožka

Lupy a seboroická dermatitida obvykle postihují kojence, dospívající v pubertě a osoby ve středním věku. Projevují se suchou, svědivou a šupinatou kůží.

Tyto příznaky mohou opět ukazovat na nízkou hladinu zinku nebo niacinu, případně na nízkou hladinu riboflavinu (B2) a pyridoxinu (B6). Chcete-li zvýšit hladinu těchto živin, zkuste jíst celozrnné výrobky, drůbež, maso, ryby, vejce, mléčné výrobky nebo škrobovou zeleninu.

Vředy v ústech

Vředy v ústech mohou také souviset s nedostatkem železa nebo s nízkou hladinou vitaminů skupiny B. Podle studie stomatologické nemocnice v Glasgow ve Skotsku mělo 28 % pacientů s vředy v ústech nedostatek B1, B2 nebo B6.

Hladinu těchto vitaminů a minerálů můžete zlepšit pomocí masa, drůbeže, ryb, fazolí, ořechů, semen a celozrnných výrobků.

Krvácení dásní

Zdraví úst je nesmírně důležité a pokud vaše strava obsahuje velmi málo vitaminu C, může to způsobit krvácení dásní.

Krvácení dásní není jediným příznakem nedostatku vitaminu C. Lidé mohou také krvácet z nosu, pomalu se jim hojí rány a mají suchou kůži. Chcete-li získat dostatek vitaminu C, jezte denně alespoň dvě porce ovoce a tři porce zeleniny.

Špatné noční vidění

Vitamin A je nezbytný pro vidění, zejména v noci nebo při slabém osvětlení. Vitamin pomáhá produkovat rodopsin, pigment v sítnici, který pomáhá lidem vidět v noci.

Ale tím to nekončí. Pokud u vás přetrvává noční slepota, může vést k poškození rohovky a ztrátě zraku za všech okolností. Tyto příznaky však mohou zmizet při doplnění vitaminu A, na což upozorňuje Clare Gilbert.

Zdroj: ecowatch.com, C. M. Baugh, Human Biotin Deficiency: A Case History of Biotin Deficiency Induced by Raw Egg Consumption in a Cirrhotic Patient, 1968, A Nolan, Recurrent aphthous ulceration: vitamin B1, B2 and B6 status and response to replacement therapy, 1991, Clare Gilbert, The eye signs of vitamin A deficiency, 2013
Autor: Dominika Jandorová

Přidat na Seznam.cz