Kalorické tabulky nemusí pomoci se zdravým stravováním

Čerstvé ovoce a zelenina

Mnoho lidí úzkostlivě sleduje kalorické tabulky, protože se chtějí stravovat správně. Jenže pouze na počítání kalorií zdravá strava rozhodně nestojí.

Kalorie a kalorické tabulky

Kalorie je jednotka energie, která se dnes skloňuje především v souvislosti s energetickou hodnotou potravin. V tomto ohledu se ovšem aktuálně používají spíše kilokalorie (Kcal), případně kilojouly (KJ).

Tyto jednotky udávají, kolik tělo získá energie z určité potraviny, resp. z jejích složek, které se nazývají makronutrienty (bílkoviny, sacharidy a tuky). Energetickou hodnotu naopak takřka úplně postrádají mikronutrienty (vitamíny a minerály), jejichž příjem je ale důležitý z jiných důvodů. V každém případě není uvádění energetické hodnoty potravin úplně neproblematické.

Kalorické tabulky umožňují podle definice každodenní evidenci energetického příjmu a energetického výdeje. Pokud se jimi budete řídit, měli byste zatočit s nadváhou. Konzumuje-li člověk dlouhodobě více energie, než kolik tělo vydá, samozřejmě se to neblaze projeví na tělesné hmotnosti.

Jenže pokud se delší dobu nestravujete správně, dochází k tzv. nutričnímu stresu, jenž má negativní vliv na správné fungování organismu. Ve stresu (ať už je jeho původu jakýkoli) totiž ani trávení nefunguje tak, jak má. Platí např., že nestresovaní lidé mnohem efektivněji spalují tuky!

Tepelně upravené a neupravené potraviny

Kalorické tabulky udávají, kolik kalorií dané potraviny dodají tělu. Jenže trávení a vstřebání některých z nich samo vyžaduje velké množství energie, což platí především pro rafinované, tzn. průmyslově upravené potraviny. Roli přitom hraje i způsob přípravy.

Je známo, že syrové či při nízké teplotě vařené potraviny si zachovávají enzymy, což jsou bílkoviny, které se významně podílejí na chemických reakcích a biochemických procesech v organismu. Mají tedy podstatný vliv i na efektivitu trávení. Enzymy obsažené v jídle jsou nicméně ničeny právě tepelnou úpravou.

Energetická hodnota potravin proto závisí i na tomto faktoru. Pokud v jídle není dostatek enzymů, musí si tělo k jeho zpracování vyprodukovat vlastní. Právě to ho ale stojí určitou energii, takže ať už ji přijmeme jakékoli množství, nezanedbatelnou část zase ztratíme.

Z toho vyplývá, že roli rozhodně nehraje pouze energetická hodnota samotných potravin, ale také skutečnost, jak se s nimi dále zachází. Pro úplnost doplňme, že velký výdej enzymů, jejichž zásoba v těle není nekonečná, stojí trávení potravin s vysokým obsahem cukru, tuku a škrobu.

Problém nutkavých chutí

Mnozí lidé s nadváhou sice nejsou s touto situací smířeni, ale potravin, které k ní přispívají, se nedovedou vzdát. Často za to mohou tzv. nutkavé chutě. Co za nimi stojí? Vše bude jasnější, pokud si uvědomíme, že tuky regulují emocionální odezvy, máme tedy na ně často chuť v období smutku.

Sacharidy si zase organismus žádá v období zvýšeného stresu. Pokud mu je dodáme v podobě čerstvého ovoce, nebude se jednat o žádný problém, pokud ale v podobě sladkostí, neprospějeme si. V boji proti přebytečným kilogramům je tedy důležitá psychická pohoda.

Slazené nápoje způsobují závažná onemocnění

Konzumujete-li navíc velké množství potravin, ale zároveň máte neustále hlad, je to znamení, že se nestravujete správně. Pokud totiž tělu dodáte všechny potřebné živiny, mozek automaticky „vypne“ signál hladu.

Sledování kalorických tabulek zkrátka a dobře může být prospěšné, ale existuje mnoho významných faktorů, které nereflektují. Spíše než na úzkostlivé počítaní kalorií se zaměřte na zdravou stravu. Ta by měla obsahovat co nejvíce čerstvých, lehce stravitelných a tepelně neupravených potravin, a naopak se je vhodné vyvarovat průmyslově upravených potravin.

Autor: redakce

Rakovina: vliv průmyslově zpracovaných potravin

Přidat na Seznam.cz