Jezte chleba v jeho zdravější verzi. Zkuste třeba mrkvový nebo fazolový

Zdroj: Shutterstock

Zatímco někdo nejí klasický chleba jednoduše proto, že mu nechutná, další ho chce ze svého jídelníčku vyřadit ve snaze stravovat se zdravě. Ačkoli koluje přesvědčení, že bez příloh včetně chleba člověk fungovat nemůže, opak je pravdou. Pakliže ale víte, že se chleba jako takového kompletně vzdát nechcete, zkuste ho jen vyměnit za zdravější verzi.

Asi nikoho nepřekvapí, že chleba není jen jeden. Existuje mnoho variant, mezi kterými můžete vybírat a najít přesně takový druh, který vám zachutná.

Sacharidů se bát nemusíte

Omezit příjem sacharidů například ve snaze zhubnout není na škodu, ze stravy je ale radíme vypustit jen částečně. I sacharidy, kterých se mnoho lidí bojí, jsou důležitou součástí naší stravy. Jsou totiž potřebné pro výrobu energie.

Jak se dělí sacharidy?

Ještě bychom si měli vysvětlit, že se sacharidy dělí na dvě skupiny – komplexní a jednoduché. Ty jednoduché najdete ve sladkostech a bílém pečivu. Komplexní naopak v celozrnných výrobcích. Komplexní sacharidy zajistí delší pocit sytosti a také pozvolné uvolňování energie. To z nich dělá vhodnější kandidáty pro zdravý životní styl.

Ať už chcete zhubnout, udržet se v kondici, nebo jen jíst zdravě, radíme volit komplexní sacharidy a svůj jídelníček postavit na nich, nikoli na těch jednoduchých.

Jaké existují druhy chleba?

Chleba je tradiční potravina, kterou najdeme snad v každé domácnosti. Najdou se výjimky, kde se chleba nejí vůbec, ale jistě se shodneme na tom, že jde asi o jednu z nejčastěji konzumovaných potravin. Co když nechcete jíst klasický chleba z bílé mouky a poohlížíte se po nějaké zdravější alternativě? Pak vám dáme hned několik tipů na zdravější verze chleba, které určitě můžete ochutnat!

Mrkvový chléb

Základem mrkvového chleba je, jak už asi tušíte, strouhaná mrkev, vajíčko a koření dle libosti, někomu postačí třeba jen trocha soli.

Fazolový chléb

Rozmixujte fazole, přidejte k nim vejce a klidně i nějaká semínka, která máte rádi, a pod rukama vám vznikne chutný fazolový chléb, kterému určitě stojí za to dát šanci.

Ořechový chléb

Pro všechny milovníky ořechů, se kterými se to ve stravě nemá přehánět, protože jsou hodně tučné, je ideální ořechová varianta chleba. Mleté ořechy snadno nahradí mouku, i tady lze přidat semínka, ale není to nutnost.

Zdroj: mensjournal.com, zdravestravovani.eu
Autor: Karolína Nezbedová

Přidat na Seznam.cz