Je kombinování ovoce a zeleniny škodlivé? Vědci mají jasno

Zdroj: Shutterstock

Většina lidí si dává ovoce a zeleninu dohromady a ani je nenapadne, že by v tom měl být problém. Pravdou ovšem je, že podle některých diet by se tyto skupiny potravin neměly míchat, jelikož podléhají odlišnému trávení. Jak to tedy je?

Proč ovoce a zeleninu oddělovat?

Základní premisou dělené stravy je, že různé kategorie potravin vyžadují odlišné trávicí prostředí. Z tohoto důvodu zastánci dělení potravin tvrdí, že byste neměli jíst určité kategorie potravin společně, protože to může brzdit a zhoršovat trávení, což vede k zahnívání potravin v trávicím traktu a nakonec ke zdravotním problémům.

Ovoce by se podle jejich názoru mělo jíst pouze samostatně a na lačný žaludek, protože je zcela stráveno za jednu až dvě hodiny, zatímco zelenina podle nich potřebuje tak o hodinu více.

Trávicí prostředí je vždy kyselé

Podle zásad dělení potravin potřebují některé potraviny pro správné trávení zásadité prostředí, zatímco jiné vyžadují kyselé prostředí.

Ve skutečnosti však neexistuje způsob, jak přepínat mezi zásaditým a kyselým trávicím prostředím. Trávení začíná již v ústech, ale nejdůležitější část se odehrává v žaludku a ve střevech. Žaludeční prostředí je bez ohledu na potravu vždycky kyselé.

Tělo nerozlišuje zdroje živin

Váš trávicí systém navíc vysílá do žaludku a tenkého střeva všechny typy enzymů najednou. Nerozlišuje mezi specifickými enzymy, které tráví pouze ovoce nebo pouze zeleninu.

Podle Mayo Clinic trvá celý trávící proces přibližně šest až osm hodin, nikoli jednu nebo dvě hodiny, jak tvrdí zastánci dělení potravin. Tento proces také neidentifikuje sacharidy a škroby v ovoci a zelenině odlišně. Jinými slovy, trávicí enzymy, které štěpí sacharidy, nerozlišují, které pocházejí z ovoce a které ze zeleniny.

Ovlivňuje dělená strava hubnutí?

O prospěšných účincích děleného stravování existuje jen velmi málo studií. Jedna z nich, publikovaná v časopise International Journal of Obesity and Related Metabolic Disorders v dubnu 2000, se zabývala vlivem kombinování potravin na hubnutí.

Výzkumníci přidělili 54 účastníkům s obezitou jednu ze dvou diet: nízkokalorickou dietu kombinující potraviny nebo běžnou dietu s omezeným přísunem kalorií.

Jídlo každé skupiny obsahovalo podobné množství jednotlivých makronutrientů (sacharidů, bílkovin a tuků), ale při kombinované dietě byly makronutrienty v době jídla od sebe odděleny. Při běžné nízkokalorické dietě byly makronutrienty v jídlech smíchány.

Po období šesti týdnů vědci zjistili, že úbytek hmotnosti byl v obou skupinách podobný. U obou skupin došlo také k podobnému snížení krevního tlaku, hladiny glukózy a inzulínu v krvi a hladiny cholesterolu.

Skupina, která jedla smíšená jídla, sice zaznamenala o něco větší úbytek tuku, ale vědci poznamenali, že rozdíl nebyl skutečně statisticky významný.

Zdroj: Live Strong, Mayo Clinic, Guardian, A. Golay, Similar weight loss with low-energy food combining or balanced diets, 2000

Autor: Dominika Jandorová

Přidat na Seznam.cz