Je detoxikační hroznová dieta úspěšná? Hroznové víno má mnoho zdravotních benefitů

Zdroj: Shutterstock

O vlivu hroznového vína na lidský organismus toho bylo napsáno již mnoho. Jedním z jeho překvapivých účinků má být vyčištění organismu od toxinů a následný úbytek váhy.

Hroznová detoxikační dieta

Hroznová detoxikační dieta spočívá v konzumaci pouze hroznů a vody. Doporučuje se začít s malým množstvím a každý den ho po troškách zvyšovat, protože hroznové pecky spolu s vysokým obsahem vlákniny mohou způsobit zažívací potíže, například zácpu, pokud se jich ze začátku zkonzumuje příliš mnoho.

Samozřejmě existují i jiné varianty, které nejsou tolik extrémní. Pokud nechcete zůstat živi jen o vodě a hroznech, vyzkoušejte následující metodu.

Ke snídani si dejte hrst hroznového vína, které můžete smíchat například s müsli nebo tvarohem. Před polednem vypijte sklenici šťávy z červených hroznů. Na odpolední svačinu si dejte další hrst hroznů. Při dodržování tohoto režimu se můžete kromě uvedených instrukcí stravovat tak, jak jste zvyklí. Pokud však chcete skutečně zhubnout, měly by pokrmy odpovídat zásadám zdravého stravování.

Působení hroznů na vylučování

Proč by zrovna hrozny měly být vhodnou volbou pro detoxikaci? Zaprvé působí na vylučování ledvin a střevní činnost, tedy usnadňují odstraňování odpadních látek z těla. Zadruhé obsahují antokyany, které mohou působit proti obezitě.

Studie z roku 2017 na potkanech krmených dietou s vysokým obsahem tuku ukazuje, že antokyany mohou potlačovat nárůst tělesné hmotnosti a snižovat obsah tuku v játrech.

Další výzkum na zvířatech z roku 2020 navíc zjistil, že proanthokyanidinový extrakt ze semen hroznů může zvyšovat hladinu hormonu plnosti GLP-1, který může snižovat chuť k jídlu. Výzkumy na lidech zatím chybí.

Jak ale upozorňuje americký Národní ústav zdraví (National Institutes of Health), většina detoxikačních diet nepodporuje trvalý úbytek hmotnosti. Podle instituce je klíčem k hubnutí spálit více kalorií, než kolik jich získáte, a proto je důležitá kontrola velikostí porcí.

Další zdravotní účinky

I kdyby vám však hrozny nepomohly zhubnout, jejich konzumací nic neztratíte, právě naopak. Mají spoustu dalších zdravotních benefitů, například protirakovinné a kardiovaskulární účinky.

Studie Kardiovaskulárního centra Michiganské univerzity ukázala, že hrozny mohou být v prevenci srdečních onemocnění ještě užitečnější než jiné druhy ovoce a zeleniny, které jsou známé tím, že snižují krevní tlak. To může být způsobeno fytochemikáliemi, které se v hroznech nacházejí a které jsou přírodními antioxidanty.

Hrozny obsahují také antioxidant resveratrol, který blokuje růst a šíření rakovinných buněk v těle. Jak shrnuje práce Mohammada Mubaraka a kol., jeho účinky byly zkoumány proti mnoha druhům rakoviny (např. rakoviny prsu, děložního čípku, jater, očí, štítné žlázy, prostaty, plic, kůže či tlustého střeva).

Zdroj: Science Daily, National Institutes of Health, LiveStrong, Xiaochun Peng, Effects of Grape Seed Proanthocyanidin Extract on Obesity, 2020, See Meng Lim, Anthocyanidins and anthocyanins: colored pigments as food, pharmaceutical ingredients, and the potential health benefity, 2017, Blesk, Mohammad S Mubarak, Resveratrol as an anti-cancer agent: A review, 2018, Healthline

Autor: Dominika Jandorová

Přidat na Seznam.cz