Přidejte do pračky bobkový list. Zapomenutý trik našich babiček vás mile překvapí

Zdroj: Shutterstock

Bobkový list běžně používáme při vaření. Je neodmyslitelnou součástí například tradiční rajské omáčky. Využití bobkových listů ale přesahuje pomyslné hranice kuchyně.

Napadlo by vás například vhodit několik bobkových listů do pračky? Ještě, než si začnete ťukat na čelo, co je to za bláznivý nápad, přečtěte si, k čemu je to dobré.

Co je bobkový list?

Všichni víme, jak bobkový list vypadá. Většina z nás má také povědomí o tom, jaká je jeho vůně. I když jej doma mezi kořením má asi úplně každý, víte vůbec, co je bobkový list zač?

„Bobkový list je sušený list rostliny vavřínu vznešeného, latinsky Laurus nobilis, a používá se zejména jako koření. Původem je tato bylina nejspíš z Malé Asie, dneska se běžně pěstuje po celém Středomoří,“ popisuje web Adbz.

(Ne)známé účinky bobkového listu

Bobkové neboli vavřínové listy dokážou skvěle dochutit určitá jídla. Použít je i jinde nežli pouze v kuchyni by však mnoho lidí nenapadlo. Naše babičky to ale dělávaly, a dobře věděly proč.

Běžně přidávaly vavřínové listy k bílému prádlu při praní. „Vavřínové listy totiž prádlo vybělí,“ odhaluje pro někoho neznámou informaci web Bydlíme útulně.

Proč začít prát s bobkovým listem?

Proč vůbec používat bobkový list při praní? Prát prádlo společně s bobkovým listem je dobrý nápad nejen proto, že prádlo získá příjemnou vůni.

„Bobkové listy mají dezinfekční schopnosti. Velkým benefitem je to, že při praní prádla oživuje bobkový list původní barvu,“ odhaluje web AA zdraví.

Nechcete dávat do pračky celý bobkový list?

Pokud se vám nepozdává vhazovat do bubnu pračky celý bobkový list, připravte si odvar. Ten vyrobíte tak, že celý balíček koření vysypete do hrnce s vodou a necháte projít varem. Scedíte a do připraveného odvaru namočíte prádlo na několik hodin, ideálně přes noc.

Zdroj: bydlimeutulne.cz, fakta.today, adbz.cz, aazdravi.cz

Autor: Natálie Kabourková

Přidat na Seznam.cz