Jak správně krmit kotě? Důležité je nepřekrmovat a vědět, kdy vyměnit tekutou stravu za pevnou

Zdroj: Shutterstock

O pořízení domácího mazlíčka sní hodně lidí. Jednou z nejdůležitějších věcí předtím, než si domů přinesete malou kočičku, je ale zhodnocení toho, zda se o něj zvládnete starat. Je třeba se na nového člena rodiny připravit a nastudovat si například, jak se takové kotě krmí.

Pokud o pořízení kotěte vážně přemýšlíte, je třeba vědět, že se o sebe nepostará samo. Na rozdíl od psa je sice kočka samostatnější a můžete ji nechat doma celý den, zatímco budete v práci. To ale platí až ve chvíli, kdy vyroste.

Když je kočka či kocourek malý, je třeba se soustředit především na jejich krmení, které musí proběhnout několikrát denně. Důležité je vědět, kdy musí kotě pít pouze tekutou stravu, kdy je připraveno na jemné konzervy a kdy mu můžete dát granule.

Do 3 měsíců jen tekutá strava

Podle serveru Můj chlupáč roste kotě až 15x rychleji než dítě. Zhruba do 3 měsíců věku potřebuje mateřské mléko. Pokud ho vezmete od matky dříve, je třeba ho krmit pravidelně kočičím sunarem.

„Kotě se k nám dostalo, když mu byly asi 3 týdny. Máma ho opustila a my se rozhodli o něj postarat. Ve zverimexu jsme koupili kočičí sunar a speciální mléko,“ vypráví pro Jímeto Jitka, která má dnes už půlroční kotě doma.

„Krmili jsme ho malou stříkačkou. Sunar musel být vlažný, ani moc teplý, ani moc studený, jinak nám kotě nepilo. A vstávali jsme k němu každé tři hodiny i v noci,“ říká s tím, že tak fungovali každý den zhruba 2 měsíce.

Přechod na pevnou stravu

Když si kotě začne zvykat na pevnou stravu, nejprve potřebuje jemné konzervy či masová pyré. Ta se dají koupit ve zverimexu, případně vytvořit doma rozmixováním kousků kuřecího masa s mlékem. Kotě je nejprve třeba krmit.

Server Rozmarýna doporučuje v této fázi krmit kotě až šestkrát denně po malých dávkách. „Naučte kočky na pravidelnost. Dávejte jim krmivo stále ve stejnou dobu, aby si na to zvykly a pak se nestalo například to, že se naučí říkat si o krmivo třeba i velmi brzy ráno,“ dodává pro web odborník na výživu psů a koček Jiří Švihálek.

Jakmile si kotě zvykne na krmení, zkoušejte mu maso přendávat do misky, aby se naučilo jíst samo. To by mělo zvládnout zhruba ve 4 měsících. Pak pomalu pyré vyměňte za konzervy s většími kousky masa a nakonec za kočičí granule. Které jsou pro kotě vhodné, vám poradí v každém zverimexu.

Zhruba do 1 roku věku by kočky měly jíst vyloženě granule pro koťata, později pak přejít na stravu pro dospělé jedince. Server Kočičí rádce pak upozorňuje především na dodržování menších dávek jídla několikrát denně. Koťata totiž mají tendenci se přejídat a mohou pak trpět cukrovkou, kloubními problémy či problémy se srdcem.

„Máme dospělého kocoura, který má misku granulí na den, umí si ji ale rozložit. Když tu samou misku dáme kotěti, spořádá ji najednou a za hodinu si říká o další. Proto je důležité krmit ho po malých dávkách a častěji během dne, dokud se nenaučí znát své potřeby,“ dodává pro Jímeto Jitka.

Zdroj: Kočičí rádce, Vaše veterina, Rozmarýna, Prima living, Můj chlupáč

Autor: Šárka Cvrkalová

Přidat na Seznam.cz