Jak si vypěstovat mango v pohodlí domova. Můžete se těšit z jeho plodů i vy

Zdroj: Shutterstock

V dnešním článku vám představíme metodu, jak vypěstovat mangovník pomocí manga koupeného v obchodě s potravinami. Prvně si vychutnáte chuť svěžího manga, poté schováte pecku a podle několika jednoduchých kroků si z pecky vypěstujete vlastní rostlinu.

Pokud žijete v chladném podnebí bez venkovních tropických pěstitelských podmínek, tak i přesto můžete pěstovat mango v interiéru jako pokojovou rostlinu. Doma si tedy můžete vypěstovat tropickou rostlinu, která potřebuje slunné a teplé místo.

Pěstování je hračka

Prvním krokem je zakoupení zralého manga ve vašem oblíbeném řetězci potravin. Mango musí být doopravdy zralé, jinak nemusí být pecka schovaná pod slupkou dostatečně zralá na to, abyste z ní vypěstovali rostlinu.

Poté, co z manga odstraníte jedlou část, vám zůstane menší pecka. Tu se pokuste co nejlépe očistit, zbytky manga z ní můžete opatrně odstranit nožem. Po očištění pecku osušte a nechte ji sušit maximálně dva dny.

Po dvou dnech je pecka z manga dostatečně suchá na to, aby mohla být rozříznuta. Kraje pecky musíte odříznout, aniž byste poškodili to, co se v ní nachází. Použijte dobré nůžky, ořízněte kraje, slupku z pecky odloupněte a podívejte se, co je uvnitř.

Vnitřek vypadá jako fazole a myslete na to, že žádná dvě semena z manga nebudou nikdy vypadat stejně. Opatrně vyjměte semínka z pecky a pozorně se podívejte, zda se v pecce nenacházejí plesnivá semena. Ta by totiž rozhodně nevyklíčila.

Samotné klíčení je doopravdy jednoduché. Jednoduchým způsobem může být uložení semínek do jakéhokoli plastového sáčku. Nejprve namočte ubrousek v teplé vodě, voda z něj však nesmí kapat.

Dbejte na správnou péči

Semeno manga zabalte do ubrousku a vložte do plastového sáčku. Pokud se snažíte o vyklíčení více semen najednou, je lepší použít více plastových sáčků. Sáček umístěte na tmavé místo. Teplo klíčení rozhodně neuškodí, pouze se ujistěte, že ubrousek neuschne.

V telefonu si nastavte časovač, který vám každé tři dny připomene mango zkontrolovat. Každých pár dnů ubrousek zkontrolujte a podívejte se, zda rostlinka nezačala klíčit. Pokud je potřeba, ubrousek navlhčete.

Semínko přesaďte do květináče poté, co začne klíčit. Po šesti týdnech byste měli vidět progres a užívat si radost, jakou vám rostlinka přináší. První listy mohou vypadat ochable, z toho se ale nestresujte.

Rostlině dopřejte velké množství slunce a tepla. Nejlepší teplota pro pěstování manga je dvacet jedna až dvacet čtyři stupňů. Půdu nechte vždy před zaléváním vyschnout. A nejdůležitější je to, aby vám rostlina přinášela radost.

Autor: Pavel Světlý

Přidat na Seznam.cz