Oba jsou zelené, ale každý je jiný. V čem se liší zelený čaj od matcha čaje?

Zdroj: Shutterstock

Čaj obecně patří mezi nejoblíbenější druhy nápoje po celém světě. Existuje tolik druhů čaje, že si v pestré nabídce dokáže vybrat úplně každý. Do života mnoha lidí neodmyslitelně patří čaj zelený, především pro jeho zdravotní benefity. Pozadu ale nezůstává ani stále oblíbenější čaj matcha. Jaký je mezi nimi rozdíl?

Kdekdo by možná hádal, že zelený čaj a čaj matcha je vlastně jeden a ten samý druh nápoje. Není to ale pravda. V dnešním článku se společně podíváme, proč tomu tak je.

Co je zelený čaj?

Pro výrobu zeleného čaje se používají listy a pupeny rostliny Camellia sinensis. Konkrétně se vyrábí z těch, u kterých nedošlo k oxidačnímu procesu – z těch se poté vyrábí například černý čaj.

Mezi největší producenty zeleného čaje patří Čína a Japonsko, vyrábí se také v dalších zemích východní a jihovýchodní Asie.

Zelený čaj je starý více než pět tisíc let. Je považován za pravý čaj mající jedinečné aroma. Je oblíbený pro pozitivní přínos na naše zdraví.

Co je čaj matcha?

Matcha má podobu sytě zeleného prášku. Jde o přírodní zelený čaj, který již před osmi sty lety pili mniši v rámci rituálů.

Vyrábí se z vysoce kvalitních a ve stínu pěstovaných rostoucích lístků čajovníku známého jako Senča. Keře čajovníku jsou chráněny před sluncem, což jim zajišťuje nejen sytější zelený odstín, ale především díky tomu dochází ke zpomalení růstu.

Mladé listy se sbírají ručně, následně jsou v páře zbaveny slupek, usušeny a rozemlety na prášek. Ten se poté smíchá s vodou a vznikne čaj matcha.

Čím se liší zelený a matcha čaj?

Mnoho lidí je mylně zaměňuje, někteří jsou přesvědčeni, že jde o jeden a ten samý čaj. Pravda je ale taková, že mezi zeleným čajem a čajem matcha existuje jeden podstatný rozdíl.

Matcha je 100% zelený čaj rozemletý na jemný prášek. Pijete-li čaj matcha, konzumujte tak celý čajový list.

Matcha čaj je díky tomu až desetkrát silnější než zelený čaj a obsahuje stonásobně více EGCG než zelený čaj – jedná se o nejúčinnější antioxidant a skvělého pomocníka pro spalování tuků.

Zdroj: thehealthy.com
Autor: Karolína Nezbedová

Přidat na Seznam.cz