Jak se zbavit dvojité brady? Pijte více vody, vyhněte se smaženému a hlídejte si porce

Zdroj: Shutterstock

Dvojitá brada neboli submentální tuk je často spojována s přibíráním na váze, ale roli v jejím vzniku hraje také genetika nebo volnější kůže, která souvisí se stárnutím. Naštěstí se můžete dvojité brady zbavit, nebo ji alespoň zmenšit.

Vhodná strava

Pokud je vaše dvojitá brada způsobena nadbytečnou váhou, nejlepším způsobem, jak se jí zbavit, je zhubnutí.

Mezi zásady zdravé výživy patří jedení čtyř porcí zeleniny denně a tří kusů ovoce. Pečivo jezte celozrnné, zaměřte se na libové bílkoviny, zdravé tuky a nízkotučné mléčné výrobky.

Naopak se vyhněte polotovarům a smaženým jídlům, snažte se omezit příjem cukru, hlídejte si velikost porcí a jezte v rozumné míře.

Důraz na vodu

Pití velkého množství vody odstraňuje z těla více tuku a navíc pomáhá odstranit z těla zadržovanou vodu, která může mít na vzniku dvojité brady také podíl. Studie zveřejněná v časopise Obesity zjistila, že lidé, kteří pili vodu před jídlem, zhubli více než ti, kteří ji nepili.

Podle odborníků z Chicagské univerzity byste pro udržení zdravých ledvin měli vypít 3 až 4 litry vody denně.

Pít takové množství pravděpodobně není dobré pro každého. V podobě kohoutkové či balené vody zkuste přijmout 1 až 2 litry denně a k tomu připočtěte vodu v čaji, kávě, zelenině a ovoci. Na vodu jsou bohaté například melouny a okurky. Vodou navíc odplavíte z organismu toxiny.

Snížení příjmu sodíku a vyhýbání se škrobovým sacharidům, zejména slaným a zpracovaným, jako jsou sušenky a chipsy, může vést ke zmírnění zadržování vody. Zvyšte také příjem citrusových šťáv, protože jsou přírodním diuretikem.

Fyzická činnost

Samotná změna jídelničku však nestačí, je potřeba ji podpořit fyzickou aktivitou zhruba po dobu 45 minut denně nebo 300 minut týdně.

Pro ty, co neradi sportují, je dobrou zprávou, že se mezi fyzickou činnost řadí i sekání trávníku, práce na zahradě nebo nošení těžkých věcí.

Invazivní postupy

Pokud má na dvojité bradě podíl genetika, samotné cvičení a hubnutí vám nepomůže. Můžete však sáhnout po invazivních postupech, jako je lipolýza a mezoterapie.

Lipolýza využívá laser k rozpuštění tuku a konturování pokožky. Ve většině případů je během lipolýzy potřebné lokální anestetikum. Odstraní však pouze tuk, neodstraňuje přebytečnou kůži ani nezvyšuje elasticitu pokožky.

Mezoterapie je procedura, která dodává malá množství sloučenin rozpouštějících tuk prostřednictvím série injekcí. Používá se kyselina deoxycholová a kvůli léčbě dvojité brady budete muset podstoupit 20 nebo i více injekcí.

Zdroj: healthline.com, Elizabeth A. Dennis, Water Consumption Increases Weight Loss During a Hypocaloric Diet Intervention in Middle-aged and Older adults, 2010, kidneystones.uchicago.edu
Autor: Dominika Jandorová

Přidat na Seznam.cz