Jak se zahřát v chladném počasí? Zkuste potraviny, které pomáhají zvyšovat tělesnou teplotu

Zdroj: Shutterstock.com

Ať se nám to líbí, nebo ne, podzim a zima jsou opět tady. Listí opadává, teploty klesají a lidé vyměňují propocené oblečení za svetry. Pokud však chladné počasí nemáte v lásce, zaměřte se na potraviny, které vás zaručeně zahřejí.

Lidé si sami regulují tělesnou teplotu pomocí hypotalamu, což je část mozku, která porovnává aktuální vnitřní teplotu s normální tělesnou teplotou. Ta se obvykle pohybuje mezi 36,1 °C a 37,2 °C, jak uvádí Healthline.

Samozřejmě, velká mísa teplé polévky nebo horký čaj vás stoprocentně zahřejí, avšak jen na chvíli. Lepší je vyzkoušet následujících několik potravin, které vaši tělesnou teplotu zvýší přirozeně a udrží vás v teple celý podzim a nadcházející zimu.

Zázvor zahřeje spolehlivě

První takovou potravinou je zázvor, což nejspíš nikoho příliš nepřekvapí. Dokáže zlepšit krevní oběh, což vede ke zvýšení tělesné teploty. Přidávejte si nastrouhaný zázvor do čaje, abyste se zahřáli. A pokud máte rádi sladké, můžete vyzkoušet i jeho kandovanou variantu.

O kokosovém oleji jste v poslední době asi hodně slyšeli, protože je ve světě zdraví a kulinářství docela trendy. Je známý svými antivirovými vlastnostmi a hojivými účinky na vlasy a pokožku, je však také prokázáno, že zrychluje metabolismus a zvyšuje přitom vaši tělesnou teplotu. Jeho kouzlo spočívá v přeměně všech obsažených nasycených tuků (jedná se o ty zdravé).

Jezte složité sacharidy

Další potravina je možná trochu nezvyklá. Je jí totiž hnědá rýže. Dle webu Spoon University na rozdíl od bílé rýže, chleba nebo těstovin obsahuje složitější sacharidy, které tělo metabolizuje pomaleji, což při trávení zahřívá.

Stejně jako hnědá rýže fungují celozrnné obiloviny a další komplexní sacharidy, jako jsou brambory a čočka. Díky vláknině vyžadují více energie na rozklad než jednoduché sacharidy v podobě bílého pečiva. Tento proces vás nejen déle zasytí, ale může také zvýšit tělesné teplo, uvádí server Eat This.

Když horký čaj, tak zelený

Není nic lepšího než se v chladném dni schoulit pod deku s šálkem horkého čaje. Chcete-li své zahřátí ještě zlepšit, dejte si čaj zelený. Kromě dalších prospěšných látek obsahuje i katechiny (antioxidační flavonoidy) a kofein, který vám vrátí barvu do tváří. A jako bonus získáte mnoho dalších zdravotních přínosů.

Pokud vám nevadí pálivá jídla, v zimě vám určitě udělá dobře kajenský pepř, který se získává mletím jedné z mnoha odrůd chilli papriček. Právě díky chemické látce kapsaicin, která způsobuje pálivost, se při trávení zvyšuje tělesná teplota.

Stejně jako již zmíněný zázvor, také česnek dokáže zlepšovat krevní oběh, zabraňovat srážení krve a tím zvyšovat teplotu. Dopřejte si ho ve všech svých oblíbených pokrmech.

Vitamíny pomůžou se zahřát

Překvapivou potravinou v boji proti chladnému počasí jsou banány. „Toto ovoce je bohaté na vitamíny skupiny B a hořčík, který pomáhá štítné žláze a nadledvinám regulovat tělesnou teplotu v chladných dnech,“ uvedla registrovaná dietoložka a odbornice na výživu Lauren Minchen pro Eat This.

Jestli se vám zdá, že máte stále studené ruce a nohy, můžete mít nedostatek železa (neboli anémii). Přitom přidání potravin bohatých na tento minerál vám může pomoci zahřát se. Ideální je libové maso, nejlépe hovězí, drůbež či vepřová panenka, tělo totiž dokáže vstřebat více železa z masa než z jiných zdrojů.

Ledová káva v zimě? Ano!

Paradoxně zahřát vás může také ledová káva. Ano, čtete správně. Ačkoli se to může zdát nelogické, nezahřívá vás ani tak horká teplota, ale kofein, který zvyšuje metabolismus prostřednictvím uvolňování mastných kyselin z tukových tkání. Vyzkoušejte a uvidíte!

A pokud vaše tělesná teplota začne klesat pod normální hodnotu, pomoci mohou také fyzické aktivity. „Rozproudění krve“ zajistí například skákání do výskoku, rychlá chůze, případně i dávání rukou do podpaží, jelikož prsty jsou první částí těla, která začne pociťovat chlad. A určitě nezapomínejte i na vhodné oblečení.

Zdroj: spoonuniversity.com, celostnimedicina.cz, vseokoreni.cz, ncbi.nlm.nih.gov, eatthis.com, healthline.com

Autor: Silvie Grulichová

Přidat na Seznam.cz