Jak se stát veganem: Tyto věci je třeba mít předem na paměti, aby vás nezaskočily

Zdroj: Shutterstock

Veganství je restriktivní dieta, která vylučuje všechny živočišné produkty jako maso, vejce a mléčné výrobky. Může tedy vést k nedostatku vitamínů, proto pokud chcete přejít na veganskou stravu, musíte mít na paměti několik věcí.

Lidé volí veganskou stravu obvykle z několika důvodů, například z náboženských, etických či ekologických. Veganství je vhodné pro ty, kteří se zabývají etikou zvířat nebo pro ty, kteří jednoduše nemají rádi maso.

Veganství je rostlinné stravování, které se skládá z ovoce, zeleniny, ořechů, semínek, obilovin a luštěnin. Na rozdíl od vegetariánské stravy, která povoluje některé živočišné produkty, jako jsou mléčné výrobky, veganská strava vylučuje všechny tyto produkty včetně masa, vajec, mléka a výrobků z něj.

Rozhodnutí stát se veganem mohou rovněž ovlivnit zdravotní důvody, jelikož rostlinná strava je spojena s nižším rizikem srdečních chorob, rakoviny a cukrovky.

Pozor na nedostatek některých důležitých živin

Omezující povaha veganství však může vést k nedostatku vitamínu B12, D, vápníku, železa a bílkovin. Poraďte se proto se svým lékařem nebo výživovým poradcem, jak tyto živiny ve své stravě doplnit. Veganství může být zdravým stravováním, je však důležité dbát na to, abyste si vybírali správná jídla bohatá na vitaminy a minerály.

Více než polovina veganů má nedostatek vitaminu B12, který je zásadní pro tvorbu červených krvinek, fungování mozku a nervového systému a má vliv na zdraví vlasů, nehtů a pokožky. Hraje také roli v prevenci deprese. Mezi příznaky jeho nedostatku patří slabost, únava a zácpa.

Doplňte vápník jinak

Vzhledem k tomu, že veganská strava vylučuje mléčné výrobky, můžete být vystaveni riziku nedostatku vápníku.

Doporučuje se proto jíst různé druhy tmavé listové zeleniny, ořechy, pomerančový džus, ořechová mléka a sójové produkty. Pokud se rozhodnete pro doplňky stravy, ty většinou navíc obsahují i vitamin D, který je důležitý pro vstřebávání vápníku do kostí.

Při dodržování dobře naplánované veganské stravy patří mezi výhody hlavně zvýšený příjem vlákniny a snížený příjem nasycených tuků, což je dobré pro trávení, kardiovaskulární zdraví a mnoho dalšího.

Pokud jste se rozhodli dodržovat veganský životní styl, záleží jen na vás, jak striktně jej chcete dodržovat a kterým potravinám se chcete vyhnout. Na veganství můžete přejít najednou nebo pomalu postupnými kroky a uvidíte, jak vám bude vyhovovat.

Vegani se vyhýbají i určitým druhům materiálů

Jestliže je u vás hlavním důvodem pro veganství předejít porážce a utrpení jiných tvorů, existují další potraviny, kterým se budete chtít pravděpodobně vyhnout. Těmi jsou například med, želatina (získává se ze zvířecích kostí), omega-3 kyseliny získané z ryb či různé druhy proteinů, které jsou na bázi mléka. Kromě potravin se vegani rovněž vyhýbají materiálům získaným ze zvířat, jako je kožešina, hedvábí, kůže a vlna.

Změna vaší pravidelné stravy může zpočátku způsobit zažívací potíže, jelikož si trávicí trakt musí zvyknout na nový jídelníček. Vegani obecně jedí více vlákniny, která zatěžuje trávení a má za následek dočasné nepohodlí ve formě plynu, nadýmání a křečí. Tělo se však přizpůsobí a z dlouhodobého hlediska je zvýšený příjem vlákniny spojen se zdravějšími střevními bakteriemi. Pro zmírnění obtíží zkuste pít více tekutin.

I s veganskou stravou se dá přibrat na váze

Zda s přechodem na veganskou stravu zhubnete či nikoli závisí na vás. Hodně záleží na velikosti porcí. I vegani mohou přibírat, pokud jejich jídelníček zahrnuje převážně vysoce kalorické potraviny, jako jsou dezerty, smažená jídla či slazené nápoje. Veganské jídlo totiž automaticky neznamená zdravé jídlo.

Pokud se chystáte navštívit přátele nebo rodinu, kteří nejsou vegani, předem je informujte. Pro případ, že by nebyli schopni vyhovět vašim stravovacím preferencím, noste s sebou nějaké veganské jídlo. Při hledání restaurací se zaměřte na ty, které inzerují, že podávají jídla vhodná pro vegany. V opačném případě se budete muset složitě doptávat obsluhy, zda vybrané jídlo není vařené na másle či kuřecím vývaru.

Zkoušejte nové potraviny a recepty

Ve skutečnosti mnoho tradičních oblíbených jídel lze vyrobit také z veganských surovin. Takže i když přechod k veganství zahrnuje změnu životního stylu, neznamená to, že si nemůžete vychutnat některá ze svých oblíbených jídel.

Mnoho společností si také dává záležet na tom, aby veganské potraviny vhodně označovaly, a tím usnadnili nakupování. I tak si budete muset zvyknout na zkoumání etiket, zda daná potravina neobsahuje nějakou složku živočišného původu.

Zdroj: insider.com, businessinsider.nl, eatingwell.com, wellandgood.com, forksoverknives.com
Autor: Silvie Grulichová

Přidat na Seznam.cz