Haritaki: plody „zbavující všech nemocí“

Haritaki (zdroj: Samphotostock.cz)

Haritaki je jiný název pro strom vrcholák tříslovinný, ale také pro jeho plody. Ty jsou přitom na některých místech Asie považovány za všelék.

Původ haritaki

Haritaki je lidový název pro vrcholák tříslovinný, což je strom z čeledi uzlencovitých, který roste na mnoha místech asijského kontinentu. Konkrétně se vyskytuje v jižní (Indie a Srí Lanka), jihovýchodní (Malajsie, Thajsko, Vietnam či Indonésie) i východní Asii (Čína nebo Tchaj-wan). Roste přitom v oblastech až do nadmořské výšky 1 500 metrů.

Kde haritaki ochutnat?

Plody vrcholáku tříslovinného sice v České republice nepatří k nejznámějším surovinám, ale pořídit si je můžete. Haritaki si je možné zakoupit čerstvé, a to v některých kamenných i internetových obchodech, k dispozici je ale máte především v prášku nebo ve formě kapslí. Pokud tedy chcete vyzkoušet jejich příznivé léčivé účinky, nejedná se o nic složitého.

Využití v kuchyni

Pro toto ovoce můžete v kuchyni nalézt nejrůznější uplatnění. Jak už jsme ale zmínili, u nás si pořídíte zejména prášek, jenž je možné nechat přes noc ve vodě a ráno vypít. Připravit si z něj navíc můžete i odvar, a to tak, že jej povaříte a necháte přes noc opět louhovat. Prášek z plodů vrcholáku tříslovinného je navíc možné použít i do zdravého smoothie.

Haritaki z hlediska zdraví

Tyto plody jsou nedílnou součástí ajurvédy, tedy tradiční indické medicíny. Už samotný název je možné přeložit jako „zbavující všech nemocí“. Pozitivně účinkují především na trávení a vylučování, stejně jako na imunitu (obranyschopnost organismu). Zároveň působí protizánětlivě a antibakteriálně a kladný vliv mají na psychiku, kardiovaskulární soustavu i horní cesty dýchací.

Zajímavosti o haritaki

  • V Indii se rozeznává sedm druhů haritaki, přičemž obecně se dává přednost odrůdě vijan, která roste v oblasti Vindhya (centrální Indie).
  • Plody vrcholáku tříslovinného jsou považovány za všelék nejen v Indii, ale také v tradiční tibetské medicíně.
  • Pokud chcete jejich také účinky vyzkoušet, měli byste vědět, že někdy není doporučováno těhotným a kojícím ženám.
  • Vrcholák tříslovinný neroste pouze na Dálném východě. Pěstuje se totiž také v Turecku anebo v Egyptě.
  • Plody působí na trávení skutečně univerzálně. Podílí se totiž na produkci trávicích enzymů, pozitivně vliv má na tlusté střevo a účinkuje při zácpě, nadýmání nebo zánětech žaludku.
Přidat na Seznam.cz