Galgán lékařský: rostlina příbuzná zázvoru, která jej možná dokonce překonává léčivými účinky

Galgán lékařský

Galgán lékařský je rostlinou příbuznou zázvoru. Ačkoli je oproti němu méně známý, v kuchyni má podobné využití a minimálně se mu vyrovná i léčivými účinky.

Původ galgánu lékařského

Galgán lékařský je rostlina z čeledi zázvorníkovitých, která zřejmě pochází z jihovýchodní Asie anebo z Číny, odkud se rozšířila do dalších částí Orientu, jako je Indie. Brzy se tak stala součástí indické ajurvédské medicíny. Do Evropy se galgán dostal díky Arabům zhruba v 9. století a o jeho příznivých účincích se zmiňuje i proslulá lékařka Hildegarda z Bingenu (1098–1179).

Kde sehnat galgán lékařský?

Z galgánu lékařského se používá sušený oddenek. Tomu se v thajské a indonéské kuchyni říká galangal, což je název, pod kterým je někdy prodáván i v České republice. Pořídit si v každém případě můžete samotný oddenek, ale také extrakt. Navíc si jej lze zakoupit v sušené formě, kterou je možné využít jako koření v kuchyni. Kuchyňské využití je ovšem daleko širší.

Využití galgánu v kuchyni

Čerstvý galgán chutná velmi podobně jako zázvor, v sušené formě má ovšem skořicově-zázvorovou chuť. Uplatnění přitom nachází především v asijské kuchyni, přičemž se používá např. do thajských pokrmů. Galgán se obecně hodí do smažených jídel, omáček, curry past, k zelenině, bramborám či hovězímu masu. Často se navíc používá jako dochucovadlo do likérů.

Galgán lékařský a zdraví

Jak už napovídá sám druhový název, galgán je odedávna používán pro své léčivé účinky. Obsahuje totiž účinné látky jako silice, flavonoidy anebo hořčiny. Bývá doporučován pro usnadnění trávení, ale měl by kladně působit rovněž na kardiovaskulární systém. V Asii je také považován za účinné afrodiziakum a dle některých výzkumů se dokonce může jednat o podpůrný prostředek při léčbě rakoviny.

Zajímavosti o galgánu lékařském

  • V Asii se galgán používá tak, že se oddenek vyhrabe až po deseti letech růstu rostliny. Pak se nařeže a usuší.
  • O léčebných účincích galgánu svědčí fakt, že je součástí známého bylinného léku zvaného Švédské kapky.
  • Doma si jednoduše můžete připravit zdravý nálev z galgánu. Stačí 1 čajovou lžičku prášku z oddenku přelít 1 šálkem vroucí vody, nechat cca 5 louhovat a scedit.
  • Při přípravě nálevu samozřejmě můžete použít i jiné rostliny jako např. puškvorec.
  • Ačkoli u nás nepanují tak úplně příznivé podmínky pro pěstování této tropické rostliny, můžete ji zkusit vysadit i v ČR.
Přidat na Seznam.cz