Fazole svým tvarem připomínají ledviny. Něco na tom je

Zdroj: Shutterstock

Už jste si někdy všimli, že některé potraviny svým tvarem nápadně připomínají některé lidské orgány? Často se mluví třeba o vlašském ořechu, který vypadá jako lidský mozek. Plátek mrkve zase připomíná oko, a navíc, jak se často říká, očím také prospívá.

Další potravinou, která je svým tvarem podobná orgánu v lidském těle, je fazole. Bohužel se fazolím mnoho lidí vyhýbá. Jednak se bojí nadýmání, jednak možná ani neví, jak jim fazole mohou prospět. Našemu zdraví mají hodně co nabídnout!

Fazole vypadají jako ledviny a zároveň ledvinám i prospívají!

Když se podíváte na fazoli, svým tvarem vám skutečně připomene ledvinu. A aby toho nebylo málo, není žádným tajemstvím, že ledvinám také prospívá.

Fazole spadá mezi luštěniny a jde o potravinu často podceňovanou, leč velmi výživnou. Je bohatá na sacharidy i vitamíny skupiny B. Nechybí ani důležité minerály, jako například vápník, železo, zinek nebo hořčík.

Fazole jsou výborným zdrojem vlákniny

Co se fazolím připomínajícím ledviny nedá upřít, je fakt, že jsou výborným zdrojem vlákniny. S tou má v jídelníčku mnoho lidí problém.

Často ji nepřijímají v takovém množství, ve kterém ji jejich tělo potřebuje, což se může projevit třeba zácpou či jinými zdravotními problémy.

Fazole jsou také zdrojem bílkovin, a to v nemalém množství. V porovnání s masem mají ale tu výhodu, že je naše tělo dokáže lépe zpracovat. V porovnání s masem nezvyšují riziko vzniku rakoviny trávicího traktu a tzv. ve střevním traktu nezahnívají, jako právě maso.

Jak fazole prospívají zdraví?

Pokud i vy patříte k lidem, kteří fazole ze svého jídelníčku vědomě vynechávají, škodíte jen sami sobě. Fazole by měly patřit do jídelníčku každého z nás. Působí totiž pozitivně na naše zdraví. Konzumace fazolí podporuje hubnutí, protože obsahuje hodně již zmíněné rozpustné vlákniny. Mimo to čistí střeva, posilují jejich fungování a pomáhají předcházet zácpě – problému, o kterém se sice ve společnosti nemluví, ale řeší jej hodně lidí.

Věděli jste, že fazole mají vliv na krásu?

Co se fazolím upřít nedá, je vliv na krásu, což ocení především ženy. Obsahují totiž ideální kombinaci dvou prvků známých jako niacin a kyselina pantothenová. Jde o dvě důležité látky pro zdravou pokožku. Niacinu ke všemu vděčíme i za řízení hladiny krevního cukru.

Zdroj: webmd.com, medicalnewstoday.com, magazinzdravi.cz
Autor: Karolína Nezbedová

Přidat na Seznam.cz