Česnek i citron pročistí játra. Dokážou to i další potraviny

Zdroj: Shutterstock

Játrům vděčíme za nejednu důležitou funkci a právem je lze považovat za jeden z nejdůležitějších orgánů v našem těle. Pojí se nejen s trávením nebo imunitním systémem, ale na svědomí mají i ukládání a uvolňování železa a různých vitamínů nebo metabolismus sacharidů, tuků a bílkovin.

Když jsou játra zdravá a fungují tak, jak fungovat mají, upravují složení krve, a především z ní odstraňují škodlivé toxiny. Mají i další funkce, které rozhodně nelze podceňovat – například převod živin ze střev během trávení do takové podoby, ve které je naše tělo schopné je využít.

Proč je potřeba udržovat játra zdravá?

Tato otázka byla zodpovězena o pár řádků výše: játra patří mezi nejdůležitější orgány v lidském těle. Je proto potřeba je chránit a udržovat je ve zdravé kondici. Pokud se stravujete nekvalitně, vyznáváte nezdravý životní styl a v nadměrné míře konzumujete alkohol, pak svým játrům škodíte – dochází k jejich přetěžování a játra pak nejsou schopna fungovat tak, jak se od nich očekává.

Čistá játra i bez prášků a chemie? Ano! S pomocí určitých potravin

Snahou každého z nás by mělo být udržovat játra zdravá, čistá a jednoduše fit. Dobrou zprávou je, že k tomu nutně nepotřebujete prášky ani tabletky nadopované chemií. Játra můžete čistit přírodně, a to za pomoci určitých potravin, které touto funkcí disponují.

Pojďme si prozradit, jaké potraviny jsou vhodné pro očistu jater a co byste měli ve svém vlastním zájmu zařadit do svého jídelníčku.

Česnek, alicin a selen

Kdo by neznal česnek! V lidové medicíně se na něho sází při mnoha zdravotních neduzích (například při nepříjemné bolesti uší), použít jej lze i v případě, kdy chcete myslet na svá zdravá játra. V česneku se nachází dvě látky, známé jako alicin a selen. Ty napomáhají procesu čištění a mimo to játra chrání před toxickými vlivy.

Citron a antioxidační látka D-limonen

Vesele žlutý citron si asi umíte představit v osvěžující limonádě nebo jako přísadu do oblíbeného čaje. Co když vám ale prozradíme, že citron může napomoci udržet vaše játra čistá? Vděčíme za to v něm obsažené antioxidační látce D-limonen. Ta je známá tím, že napomáhá k aktivaci enzymů v játrech, což podporuje jejich detoxikaci.

Další potraviny, které udrží játra čistá

Na seznam si můžete připsat i další potraviny, na které se lze spolehnout, když chcete udělat něco dobrého pro svá játra. Mezi potraviny, které udržují játra čistá a fit, patří:

  • červená řepa,
  • grapefruit,
  • avokádo,
  • jablko nebo
  • kurkuma.

Zdroj: kimshealth.org, healthline.com, zdravezdravi.cz
Autor: Karolína Nezbedová

Přidat na Seznam.cz