Vysoké množství kyseliny močové může způsobit řadu problémů. Jak její množství snížit s pomocí potravin?

Zdroj: Shutterstock

Za zvýšenou hladinou kyseliny močové v krvi může stát nejen její zvýšená produkce v těle, ale také snížené vylučování kyseliny močové ledvinami. Většina kyseliny močové se totiž v ledvinách vstřebává zpátky do krve a má nemalý vliv na ochranu lidského organismu. Když je jí ale v krvi příliš mnoho, může to pro vás znamenat nejeden zdravotní problém.

Vysoké množství kyseliny močové v krvi může způsobit například sedlání ledvin nebo ledvinové kameny. V obou případech se určitě nejedná o nic příjemného a je rozhodně potřeba tento zdravotní stav řešit. Existují potraviny, s jejichž pomocí lze množství kyseliny močové v krvi snížit. O jaké potraviny jde?

Šťavnatý citron

Na seznam potravin, které mohou být nápomocné při snaze snížit vysokou hladinu kyseliny močové v krvi, patří citron. Nenechte se zmást jeho kyselostí. Tohle veselé žluté ovoce totiž ve skutečnosti pomáhá neutralizovat kyselinu močovou.

V lékárně si můžete zakoupit vitamín C a ten následně užívat podle doporučeného dávkování, je tu ale také možnost vyrobit si doma přírodní lék, a to prakticky za pár korun. Stačí totiž šťávu z jednoho citronu smíchat se sklenicí teplé vody a tuhle směs vypít každé ráno na lačný žaludek. Nebudete se stačit divit, jaké výsledky se dostaví.

Čerstvé i kompotované třešně

Kdo by nemiloval třešně? Během sezóny si je mnoho z nás chodí s chutí utrhnout přímo ze stromu. Připravujeme z nich bublaniny, zavařujeme je do marmelády, děláme z nich kompoty. Kdo z vás ale věděl, že právě třešně mohou být nápomocné při snížení kyseliny močové?

Obsahují flavonoidy, které jsou užitečné při snižování hladiny kyseliny močové. Kromě čerstvých nebo klidně i kompotovaných třešní můžete za tímto účelem do svého jídelníčku zařadit i rajčata, jahody nebo papriky.

Často podceňovaný jablečný ocet

O jablečném octu se velmi často hovoří jako o užitečném pomocníkovi do domácnosti, ale věděli jste, že s jeho pomocí můžete eliminovat kyselinu močovou v těle?

V jablečném octu totiž najdete kyselinu jablečnou, která se postará o rozpad kyseliny močové a úpravu hodnoty pH v těle. Mimo jiné jablečný ocet obsahuje také nemalé množství vitamínu C, může se pyšnit antioxidačními i protizánětlivými účinky. Smíchejte jednu čajovou lžičku jablečného octa se sklenicí vody a vypijte ji během dne alespoň natřikrát.

Neobyčejná jedlá soda

Že s jedlou sodou můžete nahradit kypřicí prášek při pečení, nebo ji použít během úklidu domácnosti, ví asi každý. Je ale velmi užitečná i při snižování hladiny kyseliny močové.

Jejím úkolem je neutralizovat hodnoty pH v těle, rozpouští kyselinu močovou a napomáhá ji snadněji vyloučit z těla. Proto rozmíchejte půl lžičky jedlé sody ve sklenici vody a tu následně rozřeďte do dalších dvou sklenic. Vzniklý roztok pijte během dne alespoň po dobu dvou týdnů.

Zdroj: healthline.com, zdravestravovani.eu
Autor: Karolína Nezbedová

Přidat na Seznam.cz