Energetické nápoje podporují funkci mozku. Jejich pravidelné pití ale tělu ubližuje

Zdroj: Shutterstock

Energetické nápoje jsou dostupné v každém obchodě. Mají naše tělo naplnit energií a podpořit ho ve chvíli větší fyzické zátěže nebo v případě, že jsme unavení a potřebujeme se urychleně probrat. Mnoho lidí je ale pije pro jejich chuť nebo jednoduše ze zvyku.

Co nám vlastně pití energetických nápojů dává? A co se stane, pokud se na nich staneme závislými a budeme je pít pravidelně? Je pravda, že v některých ohledech jsou energy drinky pro tělo přínosné, zdravé ale rozhodně nejsou.

Není drink jako drink

Některé energetické drinky jsou dražší, jedná se samozřejmě o ty, které se často objevují v reklamách a mají i u nás své jméno. Obvykle je ale lepší za nápoj utratit trochu víc peněz. Drinky, které koupíte do desetikoruny, možná vaše tělo naplní energií, obsahují ale daleko víc negativních látek.

Téměř všechny energetické nápoje obsahují kofein. A samozřejmě velká většina z nich také poměrně vysoké množství cukru, uvádí Healthline. Levné energy drinky ale bývají v tomto ohledu ještě horší.

Nejenže je v nich cukru daleko větší množství, bývají v nich také různé konzervanty a látky, které mohou našemu tělu ve větší míře uškodit. Když už tak nějaký ten nápoj z jakéhokoli důvodu chcete pít, kupujte si raději ověřené značky.

Posilují funkci mozku, ale…

Nejčastěji energetické drinky pijí řidiči při nočních jízdách, studenti před zkouškami nebo sportovci po větší fyzické zátěži. Pokud tyto nápoje konzumujete ojediněle, mohou vám pomoci posílit funkci mozku a dodat potřebnou energii, vysvětluje School of Public Health.

Podle studie z roku 2015 se ale obliba nápojů zvyšuje především mezi adolescenty a mladými lidmi, kteří nápoje pijí pro jejich chuť a ze zvyku. Mnoho lidí navíc nedodržuje doporučenou denní dávku, která obvykle bývá maximálně 500 mililitrů.

Konzumace kofeinem a cukry nabitých nápojů může výrazně zvyšovat riziko onemocnění srdce. Kyseliny v drincích obsažené navíc ničí zubní sklovinu a přispívají k tvorbě kazů. Nemluvě o tom, jaký vliv mohou mít na obezitu, uvádí Healthline.

Pravidelné pití energetických nápojů proto není navzdory jejich několika kladům vhodné.

Zdroj: NIH, School of Public Health, Healthline, Mayo Clinic

Autor: Šárka Cvrkalová

Přidat na Seznam.cz