Pro děti nebezpečný energetický nápoj Prime je už v Čechách

Prime
Zdroj: Matthew Nichols1 / Shutterstock.com

Influenceři a youtubeři většinou baví, ale zároveň s tím i propagují. A ne vždy propagují jen samé zdravé a bezpečné věci. Youtubeři KSI a Logan Paul pobláznili internet s nápojem Prime. Kromě toho, že je u nás mnohem dražší než v USA, jeho novinka je doslova kofeinový zabiják pro děti.

Základem vody, která ve Spojených státech vyjde asi na 50 Kč a u nás na 200 Kč, je kokosová voda a dále BCAA aminokyseliny a minimální množství vitamínů.

Vysoký podíl dětských konzumentů

Dle webových stránek Institutu moderní výživy více jak 10 % dětí ve věku mezi 13 až 15 lety pravidelně konzumuje energetické nápoje dvakrát týdně.

Celá 3 % dětí pak tyto nápoje pije každý den. Tento výzkum provedl Health Behaviour in School-aged Children (HBSC) a dle něj pak na Slovensku pije energetický nápoj alespoň jednou týdně každé páté dítě, ve Velké Británii dokonce každé třetí.

Může za to reklama

Obliba energetických nápojů stoupá zejména díky influencerům, kteří je propagují. Je to dobře vidět i na zmíněném nápoji Prime.

Ačkoliv se opakovaně upozorňuje na jeho složení a nebezpečí spojené s jeho konzumací dětmi, podporuje jeho oblíbenost například i skutečnost, že je hlavním nápojem organizace UFC a fotbalových klubů FC Barcelona a Arsenalu.

Nová řada plná kofeinu

Jak již bylo výše uvedeno, obsah tvoří kokosová voda, BCAA aminokyseliny a minimální množství vitamínů. Jedná se však o řadu Prime Hydrate.

Nyní se na trhu objevila novinka s názvem Prime Energy, která je od Hydrate k nerozeznání a ani na chuti není poznat rozdíl.

Co je však hlavním problémem, je obsah kofeinu. Toho dle Institutu moderní výživy obsahuje 200 mg na 355 ml obsah nápoje. Pro srovnání, nejznámější energetický nápoj Red Bull obsahuje 107 mg.

A bezpečná denní dávka kofeinu pro děti do 18 let? Ta činí pouhé 3 mg na kg. Jedna plechovka nápoje tak u dítěte tuto hranici překročí.

V USA jsou již známy případy, kdy se dětem udělalo zle. Server BirminghamLive přinesl v květnu zprávu o žákovi základní školy, který po vypití energetického nápoje Prime Energy prodělal srdeční příhodu a museli mu vypumpovat žaludek.

Negativní účinky kofeinu na děti

Pravidelná konzumace pak může dle Institutu moderní medicíny způsobit častější bolesti hlavy, břicha či sníženou chuť k jídlu.

Server CZ Test uvádí varování finského úřadu EVIRA, že u dětí vážících do 50 kg již denní dávka 125 mg kofeinu může způsobit nesoustředěnost a nervozitu.

„Existují obavy z účinků kofeinu na vyvíjející se neurologický a kardiovaskulární systém. Spánek je nezbytný u mladých dospělých a dospívajících a bylo prokázáno, že konzumace kofeinu narušuje spánkové vzorce. Existuje také riziko fyzické závislosti,“ vysvětluje pro server Healthline pediatr Tracy Zaslow.

Varování v USA i v ČR

V USA se aktuálně nápojem začal zabývat úřad FDA (Úřad pro potraviby a léčiva), protože se ukázalo, že jej mnoho prodejců prodává přímo ve školách.

„Děti to vidí na svých telefonech nebo při rolování a skutečně to potřebují a problém je v tom, že tento produkt má v sobě tolik kofeinu, že to dělá Red Bull ostudu, ale na rozdíl od Red Bull má tento produkt jeden skutečný cíl – děti do 18 let, a proto bijem na poplach a žádám FDA, aby prošetřila PRIME,“ vyzval úřad senátor Dr. Robert Califf.

Ale i v České republice začínají rodiče vnímat problém s nápojem Prime, aktuálně třeba na facebooku koluje varování, že tyto nápoje se objevily na školách.

A dle komentářů pod příspěvkem je očividné, že se nejedná o žádný výmysl, protože zde rodiče sdělují své negativní zkušenosti s tímto nápojem.

Zdroje: Institut moderní výživy, CZ Test, Healthline, BirminghamLive, Facebook

Autor: Soňa Jiroutová

Přidat na Seznam.cz