Domácí zmrzlina: Pokud se vyhnete těmto chybám, výsledek bude stát za to

Zdroj: Shutterstock

Pro většinu lidí je jediným způsobem, jak si dát zmrzlinu, ji koupit v obchodě nebo si dát kopeček přímo v místním zmrzlinářství. Nevadí to, pokud jíte zmrzlinu příležitostně. Jestli jste ale typ člověka, který ji vyhledává pravidelně, možná bude lepší, když si ji připravíte sami.

Nejenže si tím zaručíte, že bude vaše zmrzlina co nejčerstvější, ale také máte možnost si do směsi přidat, co chcete a na co máte zrovna chuť. Zkuste si představit ty nejdivočejší kombinace zmrzliny, pravděpodobně si ji takto zvládnete i vyrobit.

Navíc uvidíte, co se ve vaší zmrzlině skrývá. Můžete tedy snadno snížit kalorie, tuky, sacharidy nebo cokoli jiného, čemu se chcete vyhnout. I to je dobrý důvod, proč si zmrzlinu udělat doma.

Ať se rozhodnete pro starý dobrý postup či doma vlastníte moderní zmrzlinovač, existuje několik chyb, které lze během procesu výroby zmrzliny snadno udělat. Pokud opravdu chcete vyrobit nejlepší zmrzlinu, budete se muset těmto chybám vyhnout.

Základem zmrzliny je tuk

Na co si tedy dávat pozor? Možná vás napadne vyrobit si nízkotučnou zmrzlinu. Pokud však použijete nízkotučné ingredience místo husté smetany, připravte se na zmrzlinu bez chuti. To, co dělá zmrzlinu lahodnou, je totiž relativně vysoký obsah tuku. Bez něj vám vznikne jen nevýrazná ledová kaše.

A nejde jen o chuť. Zmrzlina vyrobená z nízkotučného či odstředěného mléka bude mít také potíže se správným zmrazením, protože tuky pomáhají směsi tvořit menší ledové krystaly, které jsou hladší na jazyku. Pokud chcete zdravější dezert, sáhněte po něčem jiném, než po zmrzlině, tuk do ní totiž patří.

Pokud s výrobou zmrzliny začínáte, možná ještě nevíte, u kterých surovin dosáhnete nejlepšího výsledku. Základem je tučná smetana, kterou mnoho lidí zaměňuje se smetanou ke šlehání, což je chyba, jelikož nejsou stejné a v receptu budou fungovat rozdílně. Hustá smetana obsahuje více tuku než smetana ke šlehání. Ta se navíc míchá i se stabilizátory, které pravděpodobně ve své zmrzlině nechcete.

S přípravou začněte s předstihem

Domácí zmrzlina je bohužel něco, na co musíte myslet s dostatečným předstihem. Nelze ji pořádně namíchat na poslední chvíli. Proto musíte myslet na dobu potřebnou ke zmrazení směsi. Jinak se vám vytvoří příliš velké ledové krystalky. Před výrobou zmrzliny tedy nechte směs v mrazáku alespoň několik hodin, nejlépe přes noc.

Kromě předem zmrazené směsi je potřeba v předstihu zmrazit i misku zmrzlinovače. Tím zmrzlina zmrzne dostatečně rychle a získá správnou texturu. Misku nestačí pouze vychladit, musí být úplně zmrzlá.

Další chybou je, pokud do připravované směsi dáte další přísady. Nechcete přece kousnout do zmrzlého arašídu či kousku čokolády. A pokud chcete použít kousky ovoce, ujistěte se, že jsou nakrájené na dostatečně malé kousky. Ne všechny ingredience jsou vhodné pro zmrazení a tedy použití ve zmrzlině. Zvažte tedy výrobu vlastních, kdy například do čokolády můžete přidat trochu kokosového oleje.

Používejte kvalitní přísady pro nejlepší výsledek

Rozhodně nešetřete na ingrediencích. Jejich nižší kvalita, například méně kvalitní čokoláda, může zkazit konečný výsledek. Důležité jsou zejména vejce – použijte co nejčerstvější. Fungují totiž jako emulgátor, díky němu lze smíchat vodu a tuk do jednoho celku. Čím déle vejce leží v lednici, tím méně účinným emulgátorem se stává, což může vést k méně hladké zmrzlině.

Zmrzlinu nezpracovávejte příliš dlouho. Pokud není tak pevná, jak byste chtěli, delší míchání tomu nepomůže, spíše naopak. Radši ji jednoduše umístěte do mrazáku a brzy budete mít tuhou konzistenci, jakou jste chtěli.

Zmrzlinovač také nepřeplňujte. Docílíte pouze toho, že se směs bude rozlévat po stranách a kromě nepořádku nebude dostatečně provzdušněná. Výsledná textura bude příliš hustá. Obecně platí, že pro dosažení nejlepších výsledků je nejlepší naplnit misku asi do tří čtvrtin.

Cukru tak akorát

Co se týče konzistence zmrzliny, hraje důležitou roli cukr. Pokud jej použijete příliš mnoho, zmrzlina pravděpodobně příliš ztuhne a bude obtížné ji nabrat. Na druhou stranu, použití příliš malého množství cukru povede k příliš měkké konzistenci zmrzliny. Držte se tedy ověřeného receptu a odměřte množství cukru přesně.

Vyrobenou zmrzlinu rozhodně nezmrazujte v jedné velké nádobě, tak, jak ji můžete koupit v obchodě. Domácí zmrzlina má totiž tvrdší konzistenci než kupovaná. Pokud ji tedy uložíte do jednoho velkého bloku, může být obtížné nabrat pouze část, když ji vytáhnete z mrazáku. Zkuste ji naporcovat předem.

Oproti zmrzlině z obchodu se ta domácí liší ještě v jedné věci a tou je doba trvanlivosti. Vzhledem k tomu, že zmrzlina vyrobená doma nemá všechny stabilizátory, nevydrží moc dlouho, i když je uchovávána v mrazáku. Snězte ji co nejrychleji, pozvaní přátelé vám zajisté rádi pomohou.

Zdroj: mashed.com, thekitchn.com, cookist.com, foodisinthehouse.com
Autor: Silvie Grulichová

Přidat na Seznam.cz