Dieta na tento týden: Vyhněte se jednoduchým sacharidům a začněte se stravovat jako baletky

Zdroj: Shutterstock

Při tréninku musí baletky dbát na to, aby jejich tělo bylo zásobeno vitaminy a minerály. Vyvážená strava jim může pomoci zůstat štíhlé a silné. Zároveň jim může dodat energii, kterou potřebují na představení.

Nutriční rovnováha

Kolik kalorií spálí a kolik jich potřebují sníst, se liší podle jejich tréninkového rozvrhu. Vliv může mít i jejich role v představení a další aktivity během dne.

Baletky dávají přednost vyváženému stravování. Každé jídlo musí obsahovat nasycené tuky, bílkoviny a sacharidy.

Správná rovnováha jim může pomoci udržet si svalovou sílu a hladinu energie. Hladovění naopak může mít vliv na zdraví jejich kloubů a kostí.

Jednoduchým sacharidům, jako jsou sušenky a bílé pečivo, se vyhýbají. Tyto potraviny způsobují prudký nárůst hladiny cukru a její pád, což si baletka nemůže dovolit.

Složené sacharidy jsou o něco přijatelnější, protože poskytují tanečnicím zdravou dávku vlákniny. Konzumace příliš velkého množství sacharidů však pravděpodobně způsobí, že se baletka bude cítit nafouklá.

Snídaně

Baletní tanečnice mohou jíst celý den, aby si udržely hladinu energie. Je také důležité, aby zůstaly hydratované. Voda může pomoci vyplavit z těla toxiny. Kromě pití vody mohou tanečníci jako další zdroj vody jíst také ovoce.
Mnoho baletek začíná snídaní s vysokým obsahem bílkovin. Bílkoviny jim zajistí, že budou mít dostatek energie na trénink.

Snídaně může obsahovat vejce nebo bílkovinový koktejl. Zdravé, vyvážené smoothie může obsahovat mandlové mléko, ořechy, špenát, proteinový prášek a banán.

Svačina

Baletka může například mezi snídaní a obědem sníst mandlové máslo na ovesných sušenkách a banán. Tato svačina vyvažuje tuky, bílkoviny a sacharidy.

Glukózu ze sacharidů využijí k získání energie. Tuky pomáhají při dlouhotrvajícím tréninku s nízkou intenzitou. Mezi další svačiny může patřit zelenina a humus nebo směs ořechů a sušeného ovoce.

Oběd

Zdravá strava baletky zahrnuje celé potraviny (spíše než zpracované potraviny). Těmi mohou být luštěniny, obiloviny, ořechy a semínka, ovoce a zelenina. Aby byl jejich jídelníček vyvážený, musí si baletky dávat pozor na velikost porcí.

Saláty jsou skvělým obědem i pro profesionální tanečníky. Někteří dávají před tréninkem přednost lehčím jídlům. Lehký oběd plný živin může zahrnovat zeleninový salát s libovými bílkovinami.

Vhodným zdrojem bílkovin může být grilované kuře nebo ryba. Fytonutrienty a antioxidanty obsahují také tofu, vejce natvrdo a černé fazole. Tyto bílkoviny mohou baletkám pomoci dodat energii před dalším tréninkem.

Večeře

Po dlouhém dni tance je pro baletku důležité doplnit hladinu glykogenu. Aby si vynahradily lehčí jídla během dne, mohou si dát těžkou večeři. Vyvážená jídla mohou obsahovat libové bílkoviny, zeleninu bohatou na antioxidanty a celozrnné výrobky.

Libové bílkoviny pomáhají při regeneraci svalů. Zelenina naopak ulevuje bolavým svalům. Celozrnné obiloviny mohou pomoci doplnit zásoby paliva a umožnit tak baletkám nastoupit do nového dne.

Zdroj: stelleworld.com, totalbeauty.com
Autor: Dominika Jandorová

Přidat na Seznam.cz