Co je houbová káva a k čemu je dobrá?

Zdroj: Shutterstock

Houbová káva je považována za zdravější alternativu běžné kávy a může se chlubit výtažky z léčivých hub a přidanými přínosy pro zdraví. Ačkoli se stala známou teprve nedávno, tento koncept zdaleka není nový.

Podle internetových zdrojů byly houby používány například jako náhrada kávy ve Finsku už během druhé světové války, kdy nebyla k dispozici kávová zrna. Existuje také rozsáhlá historie kulinářského a léčivého použití hub v asijských zemích.

Dáte si šálek houbové kávy?

Pokud si při pojmenování houbová káva představujete šálek kávy s houbami plovoucími nahoře, oddechněte si. Přesně takto houbová káva nevypadá. Jedná se totiž o jemnou směs mletých hub a kávových zrn uvařených společně.

Houbová káva se obecně popíjí spíše pouze kvůli užívání léčivých hub, nikoliv jako káva po obědě nebo při příležitosti návštěvy u vás doma. Několik recenzí konzumentů této zvláštní kávy říká, že je chuťově stejná jako ta, na kterou jsme zvyklí.

Pití houbové kávy se doporučuje při úzkostech a při problémech s imunitním systémem.

Při přípravě houbové kávy se houby zpracují a vyrobí se z nich organický prášek, který neobsahuje žádné plísně a brouky, které se na houbách často objevují. Samotnou houbovou kávu si pak můžete zakoupit jako balíčky instantní kávy, směsi mleté kávy nebo jako kávové lusky.

Nemusí být pro každého

Houbová směs je na trh uváděna s nižším obsahem kofeinu. Jak již bylo zmíněno, houbová káva se mixuje společně s kávovými zrny. Houbový prášek sám o sobě neobsahuje kofein a snižuje obsah ve finálním produktu na polovinu ve srovnání s běžnou kávou.

Ačkoli může znít houbová káva jako zajímavý nápoj, je třeba zvážit i některé nevýhody. Hlavní nevýhodou je, že v současné době chybí studie, která by potvrzovala účinky na lidské tělo. Většina studií, které zatím proběhly, byly totiž prováděny na zvířatech.

Další nepříjemnou věcí je to, že je houbová káva velice nákladná. Často stojí dvojnásobně víc než běžná káva, čímž se stává pro mnoho lidí nedostupnou. Potenciální příčinou vyšší ceny může být náročnost sběru hub a jejich zpracování.

Autor: Pavel Světlý

Přidat na Seznam.cz