Voda, ocet, mýdlo a alkohol. Víc ke kvalitnímu umytí oken nepotřebujete

Zdroj: Shutterstock

Mytí oken patří bezpochyby k jarním záležitostem. Po zimě jsou zaprášená a příjemné jarní počasí vybízí k tomu pořádně v bytě či domě vyvětrat a při té příležitosti okna nablýskat.

Pro někoho je to činnost náročná, jiní si užívají čerstvý jarní větřík, který je u mytí ovívá. Pokud patříte do první skupiny, víme, jak vám alespoň trochu povinnosti zpříjemnit.

Není totiž vždy zapotřebí používat drahé čisticí prostředky, které zanechávají šmouhy, a hlavně obsahují chemii ničící vaši pokožku. Poradíme vám, jak si jednoduše vyrobíte prostředek na čištění oken doma.

Destilovaná voda jako základ

Většina chemických čisticích prostředků používá jako základ vodu. Stejné to bude i u těch, které si vyrobíte doma sami. Doporučuje se ale používat vodu destilovanou, která zabrání vzniku skvrn.

Voda z vodovodu totiž obsahuje částečky, které mohou na vašem okně zanechat stopy. Mohlo by se tak zdát, že po mytí jsou okna ještě špinavější než před ním.

V hlavní roli ocet

Ocet je v domácnosti našich babiček hojně využívaná přísada, která se osvědčila při čištění látkových, dřevěných i sklenění povrchů. Právě proto je vhodný také jako čistič na okna.

Do dvou hrnků vody přilijte zhruba půlku hrnečku octa. Přidejte navíc zhruba deset kapek esenciálního oleje, který přebije kyselý zápach octa. Celou směs dejte do rozprašovače, pořádně protřepejte a můžete začít s úklidem.

Alkoholový čistič

Další možností, jak si vytvořit dokonalý čistič oken, je smíchat šálek vody s třetinou šálku octa a přilít trochu alkoholu. Ten urychluje vypařování.

To znamená, že vzniká menší riziko toho, že zanechá tekutina na skle nějakou skvrnu. Při skladování tohoto mycího prostředku myslete na to, že je látka hořlavá.

Je třeba ji uchovávat na bezpečném místě mimo dosah dětí a domácích mazlíčků. Berte v potaz, že vždy platí „bezpečí především“.

Prostředek na nádobí jako náhrada drahých čističů

Ať už doma používáte jakýkoli prostředek na mytí nádobí, je vždy udělán tak, aby nezanechával na sklenicích ani jiném nádobí šmouhy. Zároveň by měl být také citlivý k vaší pokožce.

Proto je vhodné do destilované vody přidat pár kapek takového prostředku a umýt okna právě s ním. Zní to sice jednoduše, ale pravda je, že mnoho lidí zbytečně utrácí za čisticí prostředky, které jsou lidskému zdraví mnohdy i nebezpečné.

U všech výše zmíněných domácích prostředků máte jistotu, že za ně neutratíte vysoké částky, že budou příjemné pro vaši pokožku, a navíc budou stoprocentně fungovat. Který z nich si vyberete, je už jen a jen na vás.

Autor: Shani Maiová

Přidat na Seznam.cz